DOLAR
32,9167
EURO
35,8466
ALTIN
2.535,05
BIST
11.172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
36°C
Muğla
36°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
34°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C
Cuma Açık
32°C
Cumartesi Açık
35°C

Veliler Ayağa Kalktı!..

Veliler Ayağa Kalktı!..

Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu’nda geçen yıllarda örnek bir sosyal sorumluluk projesi ile hazırlanan kütüphanenin öğretmenler odası olarak kullanılması, velilerin tepkisini çekti. Veliler “Müdüre oda beğendiremiyoruz” derken, okul yönetimi ise velilerin iddialarını yalanladı.

2016 yılında Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi öncülüğünde başlatılan Bitez Gülümser Mehmet Danacı İlkokulu Kütüphanesini hazırlama çalışmaları; Bodrum Belediyesi, 3 Enerji ve Kaplan İnşaatın destekleriyle tamamlanmıştı. 125 metrekare alan üzerine kurulan Akıllı Kütüphanede kitapların yanı sıra bilgisayar, projeksiyon, akıllı tahta ve akıl oyunları da bulunuyordu. Kütüphanenin hazırlanması kapsamında Sunay Akın’ın “İki Kitap Bir Heves” adlı oyunundan elde edilen gelir de kütüphaneye aktarılmıştı.

Okul velileri, örnek bir sosyal sorumluluk projesi ile hazırlanan kütüphanenin, geçen yaz Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınıp Bitez Gülümser Danacı İlkokulu’na müdür olarak atanan Emin Geçin tarafından öğretmenler odası yapıldığını ileri sürerek basın açıklaması yaptılar. Odanın ilk etapta sadece öğretmenler odası yapıldığını ve kütüphanenin ortadan kaldırıldığını ileri süren veliler, tepki gösterilmesi üzerine bakanlıktan müfettişler gelir diye sandalyelerin ve satranç masalarının odaya geri taşındığını ve birkaç kitap konduğunu söylediler.

KÜTÜPHANE 45 BİN TL’YE YAPTIRILDI!

Okulun geçmiş dönem Okul Aile Birliği Başkanı Tuna Duygu Keskin, 6 yıldır çocuklarının bu okulda eğitim gördüğünü dile getirerek sözlerine şöyle başladı:

“Ben 2 sene asil üyelik, 3 sene Okul Aile Birliği Başkanlığı yaptım. Görev yaptığımız süre boyunca öğrenciler ve öğrenciler için okula çok katkımız oldu. Sadece bizim okula değil, ülkemizdeki 5 okula kütüphane yaptık. Fakat Şubat tatilinde kimseye haber verilmeden okulumuzun kütüphanesi ortadan kaldırıldı. Tabi biz de bu kütüphaneye bu kadar emek harcamış kişiler olarak çok büyük tepki verdik. Kütüphane, 2016 yılında JCI Bodrum, BİTAV, ÇYDD ve Sunay Akın’ın katkılarıyla 45 bin TL’ye yaptırıldı. Burada çok emek var. Kitaplar tek tek elde edildi. Bu emeklerimiz boşa gittiği için gerçekten çok üzgünüz. Müdür Beye bunu ne gerekçeyle yaptığını sorduğumuzda kendisi kütüphanenin kullanılmadığını söyledi. Fakat kütüphane kullanılmıyorsa oranın aktif kullanılması için çalışmalar yapmalı. Kendisi orayı kapatmamalı ya da öğretmenler odasına çevirmemeli. Okulumuza bir sürü de masraf yapılıyor. Okul bu masrafların altından kalkamaz. Neden yeni yeni masraflar çıkartılıyor, bunlar da ayrı konular.”

KENDİSİNE ODA BEĞENDİREMİYORUZ!..

Kütüphane kurulurken 2 bin 770 kitap olduğunu ifade eden Keskin, “Daha sonra biz Okul Aile Birliği olarak da onların üzerine ilave yaptık. 3 bin tane kitabımız vardı. Şu an orada kitaplarımız yok. Emin Bey okula yeni geldiği zaman oradaki kitapların bir bölümünü kutulatıp tiyatro perdesinin arkasına koydurmuştu. Ondan sonra da nereye gittiği bilinmiyor. Biz veliler olarak buna karşıyız ve okulumuza sahip çıkıyoruz. Kendisi kütüphaneyi öğretmenler odası yaptı, kendisi de odasını öğretmenler odasına taşıdı. Fakat müdür bey okula ilk geldiğinde odasını beğenmeyip 8 bin TL masraf yaptırarak okulu masrafa sokmuştur. Bunu da Okul Aile Birliği’ne sormadan yapmıştır. Bunlar da kayıt altındadır. Bu kadar masraf edip daha sonra yeni bir oda temin etmesi inanılır gibi değildir. Kendisine oda beğendiremiyoruz. Biz veliler olarak bir eğitimcinin bu şekilde davranmasını anlamıyoruz. Okulda sürekli bir inşaat, sürekli giderler var. Biz bu konularla ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gideceğiz. Bununla ilgili sonuç alana kadar peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLER ODASI ÇOK GÜZELDİ, YENİLENMESİNE DE İHTİYACI YOKTU

Son günlerde okuldaki 3 klimanın bozulduğunu ve 4 projeksiyon cihazının çalışmadığını da iddia eden Tuna Duygu Keskin, “O çocuklar hala soğukta ders yapıyorlar ve projeksiyonsuz ders yapıyorlar. Müdür beye kütüphaneyi bozduğu zaman neye dayanarak bunu yaptığını sorduk. Kendisi de Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgenin olduğunu söyledi. Araştırmalarımız sonucu şunu gördük; Eylül ayında bütün okullarda öğretmenler odasının iyileştirilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığımız bir genelde yayınladı. Ama bu genelge ‘Kütüphanenizi bozun, öğretmenler odası yapın’ demiyor. Genelge ‘Eğer öğretmenler odasının iyileştirilmesi için ihtiyaç varsa Milli Eğitim Bakanlığı olarak bize başvurun’ diyor. Bizim okulun zaten öğretmenler odası vardı. Çok güzeldi, yenilenmesine de ihtiyacı yoktu. Dolayısıyla Emin Bey, bu ile ilgili de insanları yanıltmak istiyor” diye konuştu.

Tuna Duygu Keskin son olarak “Buradaki asıl konu; müdür odamız varken, öğretmenler odasına geçmesi, öğretmenler odası varken öğretmenlerin kütüphaneye alınması ve kütüphanenin ilk başta kapatılıp, sadece öğretmenler odası yapılıp, sonra hem öğretmenler hem kütüphane olarak 800 çocuk kullanacak demesi. Oraya bakanlık müfettişleri gelir diye sonradan sandalyeleri geri taşıyıp biraz da kitap koyması ve satranç masalarını geri taşıması bu yapılanları değiştirmez” dedi.

VELİLERİN İDDİALARI YALANLANDI…

Okul yönetimince, bahse konu odanın kütüphane olduğu dönemde satranç, halkoyunları, seminer gibi faaliyetlerde kullanıldığını bu yüzden hem kütüphane hem de öğretmenler odası olarak değerlendirildiğini, ayrıca odanın öğretmenler tarafından da yoğun şekilde kullanılmadığı, öğretmenlerin büyük bölümünün dışarıda vakit geçirdiği, kütüphanedeki tüm kitapların da yerinde durduğu ifade edildi. Açıklamada velilerin iddia ettiğinin aksine eğitim-öğretim dönemi başında müdür odasına tek kuruş harcanmadığı ve okulda bozuk klima ve projeksiyon cihazı olmadığı, cihazların sorunsuz çalıştığı belirtildi.

Kent Haber