DOLAR
27,5150
EURO
28,8087
ALTIN
1.612,15
BIST
8.513,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Açık
26°C
Muğla
26°C
Açık
Perşembe Parçalı Bulutlu
26°C
Cuma Parçalı Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C
Pazar Az Bulutlu
26°C

“Vermezlerse alacağız!”

“Vermezlerse alacağız!”
velux

Bodrum’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe yakışan bir etkinlik gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesinin arazisine 150 zeytin fidanı dikilerek Kadınlar Ormanı oluşturuldu…

Çiçek ve Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem
Bodrumlu Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde çok anlamlı bir etkinlik düzenledi. CHP Kadın Kolları öncülüğünde Bodrum belediyesi arazisi üzerine 150 adet Zeytin fidanı dikildi. CHP Kadın kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan “Burası kadınlarımızın emekleri ile oluşturulmuş bir zeytinlik oldu. Aslında böylelikle bu arazi korumaya altına alınmış oldu…” dedi.

CHP Bodrum Kadın kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan ve Bodrum Kadın Kolları üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 150 zeytin fidanı dikilerek “Kadınlar Ormanı” fidan dikimi etkinliğine, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, CHP Bodrum ilçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, geçmiş dönem CHP Bodrum İlçe Başkanları Kerim Cangır, Recai Seymen,İsmail Sever’in katılırken, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın şehir dışında olması nedeni ile yerine vekalet eden en genç Meclis Üyesi Tamer Mandalinci ve çok sayıda kadın-erkek katıldı.

Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Benian Bilgi ve bu gün özellikle gönüllü olarak zeytin fidanı dikmeye gelen emekçi kadınlar 150 fidanı daha önce hazırlanmış çukurlara, katılımcılar ile birlikte dikti ve can sularını verdi.

CHP Bodrum Kadın kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde CHP Kadın kolları Yönetim Kurulu ve üyelerimiz ile birlikte yitirilen her cana bir fidan diyerek bir proje oluşturduk. Bu gün bu projemizi hayata geçiriyoruz. Bu proje daha da büyüyecek. Bu gün 150 fidanla başlayan bu proje daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu gün kutlama değil bir anma günüdür…” dedi.

CHP Bodrum Kadın Kolları ve tüm kadınlar adına basın açıklaması CHP Bodrum Kadın Kolları Sekreteri Utku Kaymaz okudu. Oldukça etkili bir ses tonu ile okunan basın açıklamasında çok dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Kararlı olduklarını her kelimede vurgulanan basın açıklamasında; “Hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına, karışanlara SANA NE! deme günü. Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, HADİ ORADAN! deme günü. Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, HAYIR! deme günü. Paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz…” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının tam metni şu şekilde;

“Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Bugün; 163 yıl önce, daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ancak maruz kaldıkları polis şiddeti sonucunda yanarak can veren New York’lu 129 kadın işçinin şahsında, geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü.Bugün Kadının;
Kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına,
Sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine,
Hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine,
Gülüp gülemeyeceğine,
Konuşup konuşamayacağına,
Çalışıp çalışamayacağına,
Hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına,
Karışanlara SANA NE! deme günü.

Bugün Kadını;

Toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara,
Kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere,
Bedeni üzerinde hak iddia edenlere,
Birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere,
Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere,
HADİ ORADAN! deme günü.

Bugün kadını;

Cinsel şiddetin mağduru yapanlara,
Eğitim hayatının dışında bırakanlara,
Çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara,
Çalışma hayatında sömürenlere,
Eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere,
Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara,
HAYIR! deme günü.

Biz kadınlar;

Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddete her gün yüzlerce korkunç örnekle tanık oluyoruz!
Biz çok şey istemiyoruz.
Biz; eşit, adil, insan onuruna yaraşır,
barış içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz!
Vermezlerse alacağız!
Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu denediler, deniyorlar. Tartışmaya açıyorlar, izin vermeyeceğiz!
Ama biz kadınlar hiçbir zaman buna sessiz kalmayacağız.
Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğiz.

Biz kadınlar;

Bizim olmayan bu krizin yükünü KABUL ETMİYORUZ.
Bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği KABUL ETMİYORUZ.
Bize biçilen rolleri KABUL ETMİYORUZ.

Yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere buradan sesleniyoruz:
İsyan eden, kurtuluşu kadın dayanışmasında ve örgütlenmesinde bulan biz kadınları susturamazsınız korkutamazsınız.
Çünkü yaşamak istiyoruz ve özgürce, insanca eşit bir şekilde yaşam için mücadele edeceğiz.
El ele verip sesimizi yükselteceğiz…
Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses vereceğiz.
Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz…
Daha güzel bir gelecek,
Daha demokratik bir memleket,
Daha aydınlık yarınlar,
Ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikâyeleriyle mümkün olacak…”

Basın açıklamasının ardından zeytin fidan dikimleri tamamlandı. “Kadınlar Ormanı” etkinliğine katılanlar, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü için düzenlenen diğer etkinliklere katılmak üzere bölgeden ayrıldılar…

Aktur tatil sitesi