Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 33°C
Az Bulutlu

  İlker Ünsever: Turizm Bakanlığı’nın yazısı kabul edilemez!

  İlker Ünsever: Turizm Bakanlığı’nın yazısı kabul edilemez!
  31.07.2020
  A+
  A-

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından villa kiralamalarının seyahat acentacılığı faaliyeti olmadığına yönelik valiliklere gönderilen yazıya vurgu yapan Ünsever, konu ile ilgili hukuki esasları TÜRSAB TV izleyicilerine anlattı.

  Bakanlığın cevabi yazısı anlaşılır gibi değil

  TÜRSAB olarak villa, oda, daire vb. konut nitelikli taşınmazların turizm amaçlı konaklama ihtiyacı için kullandırılması faaliyetlerini seyahat acentaları dışında kimsenin yapamayacağına dair yazı yayınladıklarını belirten Ünsever, şöyle konuştu:

  Bizim bu yazımız üzerine Turizm Bakanlığına İzmir ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yazılar yazılmış. Bakanlık yazılara ” Villa ve daire olarak konut niteliğine sahip olup ticari işletme statüsünde olmayan bu yerlerin kiralanması işleminin seyahat acentalarına münhasır faaliyet olarak nitelendirilemeyeceği ve 1618 sayılı kanun kapsamında faaliyeti yürüten kişi ve kuruluşlara idari işlem uygulanamayacağı değerlendirilmektedir” diye cevap vermiş.

  Villa kiralama, konaklama işletmesi faaliyetidir

  Adını ‘Villa kiralama’ diye küçülterek, değiştirerek söylediğiniz bu eylem, kira faaliyetleri dışında örtülü turizm işletmeciliği eylemidir. Bunun adına kira diyemezsiniz. Kanun demiyor siz nereden diyorsunuz. 3 günlük ev mi kiralanır? Günlük, saatlik ev mi kiralanır? Bu kira falan değil. Bu konaklama işletmesi faaliyetidir. Konaklama işletmesi faaliyetinin ortaya çıkardığı ürün turizm ürünüdür.

  Bu ürünler münhasıran acentalar tarafından pazarlanabilir

  Turizm ürünleri münhasıran seyahat acentaları tarafından pazarlanabilir. Turizm Bakanlığı’ndaki herhangi bir memurun, amirin bu kanunları tek başında bir yazıdaki yorumla uygulatmama hak ve yetkisi bulunmamaktadır

  Turizm Bakanlığı’na soruyorum: Ben Marmaris’te 4 bloklu bir siteyi kiralasam. Her odasını günübirlik haftalık kiraya vermeye başlasam. Siz denetlemeyeceksiniz. Peki bu site kiralamanın apart otelle ne farkı var. 100 odalı bir binayı bir kira sözleşmesiyle tıpkı bir otel gibi işletince Bakanlık ‘Bu bir kira” diyecek. Emlakçı oteli kiralayabilir. Öyleyse 3’er 5’er 7’şer gün kiralayalım.

  Bu kayıp TÜRSAB’ın kazancı değil tüketicinin kaybı

  Bu TÜRSAB’ın kazancı değil bu tüketicinin kaybı. Bu seyahat acentalarının kaybettiği bir alan değil Türkiye’de kamu düzeninin, Maliye’nin, Turizm Bakanlığı’nın kaybettiği bir alan. Denetleyemeyeceği, sorgulayamayacağı bir alan.

  Şikayetlerinizi bildirin, tüm sorumlular hakkında hukuki işlemler yapacağız

  TÜRSAB olarak biz bu konuyu yargıya taşıma konusunda ısrarcı olacağız. Lütfen ihbarlarınızı yapın, şikayetlerinizi bildirin. Sonuna kadar takip edeceğiz. Tüm sorumlular hakkında hukuki işlemler yapacağız kim varsa ortaya çıkan zararın bedelini ödemek üzere yargıya hesap vermek zorundadır”


  Bodrum Haber