Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 33°C
Az Bulutlu

  İstanbul’da 3.5 milyon kişi 40 yıllık binada oturuyor

  Deprem Güçlendirme Derneği’nin çalışmasına göre; İstanbul’da 40 yaş üstü, yani yapım yılı 1980 ve öncesi olan bina sayısı 262 bin 665. Bu binalarda da 3.5 milyon kişi yaşıyor.

  İstanbul’da 3.5 milyon kişi 40 yıllık binada oturuyor
  31.07.2020
  A+
  A-

  Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, İstanbul’da 2000 ve öncesinde yapılan binalarda bulunan 3 milyon 270 bin konutun sadece yüzde 31’inin deprem sigortasının bulunduğunu söyledi. Kentte bulunan toplam 4.7 milyon adet civarındaki konutun 3 milyon 270 bin adedinin yaşının 20 ve üstünde olduğunu dile getiren Türkkan, son zamanlarda artan depremlerin yaşlı ve riskli konut stokunu yeniden akıllara getirdiğini anlattı.

  GÜÇLENDİRME DE YOK

  Türkkan, “Kentteki 20 yaş ve üstü konutların 3’te ikisinden fazlasının depreme ve neden olduğu afetlere karşı sigortası bulunmuyor. Kent genelindeki yaklaşık 4.7 milyon hanenin sadece 2.4 milyonunda bu poliçe var. Çok yeni binalarda deprem sigortası yapılmış görünüyor. Daha da vahimi ise bu binaların sadece yüzde 5’inde güçlendirme desteği yapılmış durumda” ifadelerini kullandı. Türkkan, Türkiye’nin dünyadaki ilk 10 deprem ülkesinden biri olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi: “Çalışmalarımıza göre; İstanbul’da 40 yaş üstü, yani yapım yılı 1980 ve öncesi olan bina sayısı 262 bin 665. Bir binada 4 daire olduğu için 1980 ve öncesi tarihli yapılarda 1 milyon 50 bin konut bulunuyor. Bir binada en az 13 kişinin yaşadığını söyleyebiliriz. Yani yapım yılı 1980 ve öncesi olan binalarda 3.5 milyon insan yaşıyor.”

  ÇALIŞMALARA HIZ VERİLMELİ

  Sinan Türkkan, 40 yaş ve üstü binalarla ilgili, “Bu yapılarda deprem güçlendirmesini bırakalım, sigorta yaptırılmasıyla ilgili dahi yeterli bilinç oluşmamış durumda. Hem zorunlu deprem sigortası hem de riskli konutların güçlendirilmesi konusunda faaliyetlere hız verilmeli” dedi.


  Bodrum Haber