DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402

  İşte ikili görüşme sonrasında turizme ilişkin açıklamalar…

  İşte ikili görüşme sonrasında turizme ilişkin açıklamalar…
  07.05.2021
  A+
  A-

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile görüşmesinin ardından turizm alanında görüşülen konulara ilişkin de açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

  Çavuşoğlu’nun iki ülke arasındaki turizm ilişkilerine dair açıklamaları şu şekilde:

  “2020 yaz döneminde, Almanya ile turizm alanında karşılıklı mutabakatımız iki taraf için de müspet sonuçlar getirdi. Alman dostlarımız da bunu teyit ediyorlar. Ocak ayında yine bu konuyu Heiko Maas ile de değerlendirdik. Şimdi birçok ülke, Avrupa’dan başka ülkeler de bu iş birliğimiz hakkında bizlerden bilgi alıyorlar.

  “BU SENE DE AYNI İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

  Biz, yine geçen sene olduğu gibi… geçen sene pandemiye rağmen yaklaşık 1 milyon 200 bin Almanı ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk; bu sene de aynı iş birliğini sürdürmeye çalışıyoruz.

  KORONA ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

  Evet; tüm ülkelerde pandemi var, biz de Türkiye’de turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek için, elbette halkımızın da güvenliğini sağlamak için bazı ilave tedbirler aldık. 17 Mayıs’a kadar bir kapanma süreci var. Bunun da faydalarını görmeye başladık, rakamlar hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Diğer yandan aşılama sürecimize de hız verdik. Bu aşılama sürecimizde halkımızın %26’sından fazlası aşılandı.

  “TURİSTLERİN GÖREBİLECEĞİ HERKESİ AŞILAYACAĞIZ”

  Güvenli Turizm Programımıza bu sene ilave tedbirler getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız iş birliği içerisinde çalışıyorlar.

  Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını otellerde, restoranlarda, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri dahil turistlerin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacak ki bu anlamda da tedbirlerimizi alalım.

  THOMAS BAREİß İLE GÖRÜŞECEK

  Sertifikasyon konusunda da kriterleri artırdık geçen seneye göre ve 15 yataklı oteller bile bu sertifikasyona dahil edilecek. Bu sene Alman firmalar, Türk firmalar, Fransız firmalar, İngiliz firmalar da sertifikasyona devam ettirirken ayda dört sefer bu tesisleri denetliyorlar. Bu konuda tüm tedbirlerimizi aldık. Dostlarımız güvenli bir şekilde tatillerini geçirsinler diye.

  Bu konuları dün İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile ele aldım. Biraz sonra Turizmden Sorumlu Parlamenter Müsteşar Thomas Bareiss ile birlikte de ele alacağız.”