DOLAR
32,7021
EURO
34,9375
ALTIN
2.442,88
BIST
10.534,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Açık
34°C
Muğla
34°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Pazar Parçalı Bulutlu
34°C
Pazartesi Açık
33°C
Salı Az Bulutlu
33°C

“Ortakentte Yeni Yapılaşmalara Karşıyız”

“Ortakentte Yeni Yapılaşmalara Karşıyız”
polat-galle
Bodrum’un Ortakent, Bitez, Gökçebel Mahallelerinde, bir çok kamu arazisinin Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılması ve Cumhurbaşkanı Kararnameleriyle imara açılmasına ilk tepki, Bitez Aktur sitesi yaşayanlarından geldi.

Bitez Aktur yaşayanları konu ile ilgili basın bülteni yayınladılar.

Basına hitaben başlayan yazı ;

Bütçe açığına çare bulamayan hükümetimiz ; santralları, değerli Hazine arazilerini satışa çıkarmaktadır. Satışa çıkarılan yerler arasında Bodrum’un en güzel yerlerinden Ortakent’teki 1 milyon metrekarelik arazi de vardır. Bu arazi , Muğla Güzel Sanatlar Fakültesi çevresinden başlayıp Aktur tatil sitesinin batı kısmındaki boş alan ile Kabakum plajına kadar uzanan bölgede yer almaktadır. Söz konusu  arazi için hazırlanan imar planı Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmış olup yakın zamanda Bodrum Belediyesinde askıya çıkması beklenmektedir.

Bizler, Aktur sitesi sakinleri olarak bu hazine arazisinin Özelleştirme İdaresi eliyle ihale yoluyla satışa çıkarılmasını gerek kamu yararı, gerekse doğaya ve çevreye duyarlılığımız gereği istemiyoruz.

ORTAKENTTE YENİ YAPILAŞMALARA KARŞIYIZ

“Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı’nın 2836 No.lu kararıyla Ortakent sınırları içerisinde bulunan Üniversite Caddesi ve Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinin çevresinden Aktur’un batı kısmındaki boş alan ile Kabakum plajına kadar uzanan 1 milyon metrekarelik hazine arazisi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan imar planı Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmıştır.

Ortakent ; denizden bakıldığı zaman siluetini koruyan, harika mandalina, portakal , zeytin bahçeleri, taş evleri , benzersiz denizi, pansiyonları , küçük lokantaları ile  Bodrum’un hala  yeşil ve doğal kalmayı başarabilmiş nadir alanlarından biridir. Ortakent’te yer alan bu arazi ise, tapu kayıtlarında arkeolojik sit, doğal sit, mera alanı ve birçok alanda korunması gereken taşınmaz kültür varlığı şerhleri olan bir alan olup, devlet koruması altında olması beklenmektedir.

Daha önceki yıllarda da TOKİ söz konusu 1 milyon metrekarelik arazi için 5,000 konutluk proje yapmış; Danıştay’a yapılan itirazlar neticesinde yürütmeyi durdurma kararı alınmış ancak daha sonra temyizden bu karar bozulmuştur.

Onaylanan yeni imar planında da arazide 2-3 katlı konut; otel; ticaret, turizm ve sağlık tesisleri;  okul; kreş; park ve cami gibi çeşitli tesislerin yer aldığı yoğun bir yapılaşma öngörülmektedir.

Bodrum yarımadasında bu tür bir yapılaşmanın gerekçesi olabilecek konut, turizm tesisi açığı yoktur; aksine ihtiyacın çok üzerinde atıl konut ve turizm tesisi stoku vardır. Ortakent ve Bodrum’un alt yapısı mevcut aşırı yapılaşmanın getirdiği sorunlara ve özellikle yaz aylarında artan nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktır. Onaylanan imar planı ile 1 milyon metrekarelik bir alan içinde gerçekleştirilecek yoğun yapılaşma, Ortakent’e ve Bodrum’a gerek doğal hayatı ve kültürel varlıkları yok etmek suretiyle, gerekse de zaten var olan alt yapı sorunlarını önemli ölçüde arttırmak suretiyle, büyük zarar verecektir.

Bodrum’un eşsiz koylarının, yeşil alanlarının, tarihi ve kültürel değerlerinin ticari kaygılarla yok olup gitmesine hiç kimsenin sessiz kalmaması gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bu yanlış uygulamadan dönecekleri konusundaki umudumuzu korumak istiyoruz.

Ancak geçmiş örnekleri ve çarpık yapılaşma uygulamalarını bildiğimiz için, daha baştan uyarımızı yapmak istiyoruz ve bu konuda sorumluluk sahibi tüm kişi, kurum ve kuruluşları da, ortak bir mücadele platformunda birlikte davranmaya davet ediyoruz.

Bodrum Belediyesi ve her ortamda “betonlaşmaya izin vermeyeceğini ifade eden” Başkan Sayın Ahmet Aras’ın bu konulardaki duyarlı ve samimi yaklaşımlarıyla bize destek vereceklerine inanıyoruz.

Yerel ve ulusal basının da aynı duyarlılıkla destek olmasını beklemekteyiz.

Bodrum’da yaşamakla kalmayıp, Bodrum’un sosyal, kültürel, ekonomik yapısına önemli katkılar sağlayan bizler, Bodrum’da yapılmak istenen bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesini talep ediyoruz.

BODRUM AKTUR SİTESİ SAKİNLERİ

velux