Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 25°C
Çok Bulutlu

  Salgın ve sonrası emlakta dijital çözümler neler olmalı?

  Salgın ve sonrası emlakta dijital çözümler neler olmalı?
  07.05.2020
  A+
  A-

  Yeni tip Corona virüs (COVID-19) vakaları sebebiyle yoğun olarak evlerimizde vakit geçirdiğimiz bu dönem inşaat sektörü için daralmayı mı, büyümeyi mi işaret ediyor? Satılık evlere ve yeni projelere olan talep ne durumda? Reklam vermek için doğru zaman mı? Gayrimenkul sektöründe dijitalleşme nasıl yapılmalı?

  “Satılık ev” kelimesi arama oranları bize ne söylüyor?

  Pandemi döneminde bazı sektörlere talep artarken bazı sektörler durma noktasına geldi. İnşaat sektörü için mevcut durumu değerlendiren LEVELUP Ajans Başkanı Onur Yılmaz, rakamsal verilere dikkat çekti:

  “Bu cevabı verileri doğru analiz ederek vermek gerekiyor. Google bize arama hacimlerini görmemiz için bazı araçlar sunuyor. En çok kullandığımız Google Keyword Planner’a baktığımızda ilginç sonuçlar görüyoruz. ‘Satılık ev’ aramasının ülkemizde son 13 aylık seyrine baktığımızda, Mart ayında gerçekleşen arama hacmi Ocak ayına kıyasla yüzde 18 düşmüş görünüyor. Şubat-Mart aylarını kıyasladığımızda ise hiçbir değişiklik görünmüyor.

  Oranlardan rakamlara doğru geçtiğimizde şunu görüyoruz: Ocak ayında ‘satılık ev’ kelimesi 12 bin 100 kez aratılmışken, Şubat ve Mart aylarında bu arama 9 bin 900 olarak gerçekleşmiş. 2020 Mart ayını, 2019 ile kıyasladığımızda ise 8 bin 100’den 9 bin 900’e, yani yüzde 22’lik bir artış söz konusu.”

  LEVELUP Ajans Başkanı Onur Yılmaz, virüs önlemleri sebebiyle inşaat yapımı yavaşlamış olsa da eldeki stoğu eritmek için doğru zaman olduğunu belirterek şunları söyledi:

  “İnsanlar şu sıra yoğun olarak evlerindeler, Corona virüs sebebiyle satın almalarını kısmış durumdalar fakat hayat devam ediyor ve Corona virüs etkileri azalıp insanlar dışarıya çıkmaya başladıklarında ciddi bir satın alma süreci başlayacak. Bu sürenin Haziran 2020 olması tahmin ediliyor. Haziran 2020’de hızlanacak satın alma kararlarına Nisan ve Mayıs aylarında, insanların evlerindeyken ve bol vakitleri varken yaptıkları araştırmaların büyük bir etkisi olacak.”

  Hem talep yaratma hem de talep karşılama dönemi

  Onur Yılmaz, içinde bulunduğumuz yaklaşık üç aylık dönemin firmalar için son derece önemli olduğunu belirterek “Bilinçli, sosyo-kültürel seviyesi ve satın alma gücü yüksek kesimin Mart, Nisan ve Mayıs aylarını evlerinde geçireceği kesin bir gerçek. Fakat Haziran ayı itibariyle gerçekleştirecekleri satın almalarda verecekleri kararları evde geçirdikleri süre içinde alacaklar.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

  “Bu sebeple dijital reklamlara yapılacak yatırımlar Mart-Haziran arasında daha da önem kazanıyor. Birçok firmanın mevcut konjonktürden korkarak aldıkları çekimser kararlar dijital reklamların maliyetlerini düşürdü. Bu durum dijital reklamlara devam edenler için büyük bir fırsat çünkü bu dönem, daha düşük maliyetlerle daha çok reklam yapma ve daha çok potansiyel müşteri kazanma zamanı.”

  Herkesin yaptığını yaparak rakiplerinizden farklı olamazsınız

  “İçinde bulunduğumuz dönem hem talep karşılama hem de talep yaratma dönemi” diyen LEVELUP Ajans Başkanı Onur Yılmaz, dijitalin daha da önem kazandığı bu dönemi firmaların çok iyi kullanması gerektiğini vurguluyor. Tıpkı “satılık ev” aramasının yüzde 80 oranında devam ettiği bu dönemde Google reklamları gibi mecralarda var olmanın bir zorunluluk olması gibi, Instagram ve Facebook gibi mecraların kullanımının da talep yaratmak için stratejik olarak son derece doğru olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

  “Türk Telekom’un da verilerinde belirtildiği gibi; yeni tip Corona virüs döneminde internette geçirilen sürenin yüzde 50 artması, hiç kuşkusuz ki sosyal medya mecralarına da büyük ölçüde sirayet etti. Bu durum da kullanıcıların her gün bolca vakit geçirdiği bu mecralarda, doğru stratejiler ve hedeflemeler ile potansiyel müşterilerinizi markanıza çekebilmeniz için size büyük bir fırsat sunmakta.”

  Gayrimenkul sektöründe yapılabilecek dijital çözümler

  Gayrimenkul sektöründe hayata geçirilebilecek dijital çözümleri de sıralayan Onur Yılmaz, dijital reklamların tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektörünün de olmazsa olması olduğunu ifade etti ve görüşlerini şöyle aktardı:

  “Reklamların doğru şekilde yönetilmesi, doğru bir yazılı ve görsel iletişim ile birleşmesi neticesinde potansiyel müşteriler kazanılacaktır. Bu potansiyel müşterilerin gerçek müşteriye dönüşmesi için inşaat firmaları bir an önce dijitalleşmeli. Birçok firmanın şimdiden online randevu, daireleri sanal olarak gezdirme ve e-tapu ile birçok süreci hızlandırdığını görüyoruz. Bu sürece erken uyum sağlayan, dijitalleşmeyi başaran ve dijitale önem veren firmalar birkaç adım önde olacaklar.”


  Bodrum Haber