Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 29°C
Az Bulutlu

  Sürdürülebilir Gelecek İçin Uluslararası Platformda yarışıyor

  Sürdürülebilir Gelecek İçin Uluslararası Platformda yarışıyor

  Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Nitelikli Eğitim” başlığı altında ve bununla ilişkili amaçlara yönelik proje yarışması düzenleyen “EarthProject” adlı organizasyona katılan Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü Anaokulu yerel veya küresel bir sorun olan ‘SU’ problemine eğitim odaklı çözüm fikirlerini sunuyor.

  Bahçeşehir Koleji Bodrum Kampüsü Anaokulu öğretmenlerinden İpek Güler’in hazırladığı İnfinity Bucket (sonsuzluk kovası) adlı proje ile; su kaynaklarının etkin kullanımını ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

  Öncelikle yağmur suyunun depolanması ve kullanımına dikkat çekilen proje, ayrıca, musluklardan akan suyun; tekrar kullanılabilir özelliklere sahip olan (kimyasal vb. atık olmayan) kısmının geri dönüştürülmesi, tekrar kullanılamayacak (deterjan vb. içeriklere sahip) kirli kısmının ise kanalizasyona yönlendirilmesi esasına dayanıyor.
  Bahçeşehir Koleji Anaokulu Müdürü Burcu Dilek; daha iyi bir gelecek için öğrencilerin küçük yaşlarda düşünmeye başlamasının önemini vurgulayarak; ‘Sürdürülebilirliği gündemde tutmayı amaçlayan bu yarışma dünya çapında düzenlenmekte ve sosyal medya kullanılarak oylaması yapılacak bir yarışmadır. Projemizi çocuklarımızla birlikte onlara yaşlarına uygun sorumluluklar vererek birlikte tasarladık. Bizden, küresel veya yerel ölçekte bir sorunu çözmemiz bekleniyordu. Biz de küresel bir sorun olan ‘su’ problemini ele aldık. Su’yun bilinçli kullanımı ile ilgili öğrencilerimize farkındalık kazandırmak en öncelikli hedefimiz elbette. Bu gibi organizasyonlar yeni fikirlerin üretilmesi adına beyin fırtınasına yol açtığı için çok kıymet veriyoruz. Yarışma şartnamesine göre; en çok oylanan 100 proje, her biri T4 Dünya Eğitim Haftası genel kurulunda belirlenecek olan ilk üç başvuruya karar verecek olan Jüri tarafından incelenecektir.

  Projemizi desteklemek isteyenler https://www.earthproject.org/challenge/ipek-guler linki üzerinden beğen tuşuna basıp destek olabilirler. Bu desteğin her şeyden önce, projenin duyurulması ve sürdürülebilir geleceğin mümkün olduğu algısını desteklemek demek olacağını vurgulamak isterim ve destekleyen herkese şimdiden teşekkür ederim.’ dedi.

  Bodrum Haber