DOLAR
8,1111
EURO
9,7950
ALTIN
465,15
BIST
1.365

  Göz seğirmesini nasıl geçer? Göz seğirmesine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri…

  Göz seğirmesi, halk arasında bir sağlık sorunu olarak görülmeyip farklı anlamlarla ifade edilen ancak aslında oldukça ciddiye alınması gereken …

  Göz seğirmesini nasıl geçer? Göz seğirmesine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri…
  22.11.2020
  A+
  A-

  Göz seğirmesi, halk arasında bir sağlık sorunu olarak görülmeyip farklı anlamlarla ifade edilen ancak aslında oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Kişinin yorgun olması ve uykusuz kalması dışında görülen göz seğirmelerine karşı muhakkak doktora danışılması ve altta yatan nedenleri tespit ederek doğru tedaiye başlanması gerekmektedir. İhmal edilmesi halinde ciddi sonuçlara neden olabileceğinden dikkate alınması önemle tavsiye edilmektedir. Göz kaslarının istemsiz hareket etmesi sonucu meydana gelen göz seğirmesi, halk arasında çok fazla görülmektedir. Günlük hayatta edinilen yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi halinde dahi devam eden göz seğirmeleri için doktora başvurulması gerekli görülmektedir.

  GÖZ SEĞİRMESİ NEDEN OLUR?

  Göz seğirmesi oldukça belirtili bulgularla kendine göstererek kişinin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Göz kapakları kaslarının kasılması sonucu spazmlar halinde meydana gelen göz seğirmeleri, bazen yanlış alışkanlıklardan bazense başka hastalıklardan oluşmaktadır. Göz seğirmesinin en genel nedenleri şöyledir:

  Yorgunluk

  Uyku düzensizliği, uykusuzluk

  Göz enfeksiyonu

  Alerji

  Makyajı silmeden yatmak

  Uzun süre telefon, tablet, televizyon ve telefona bakmak

  Gözlerin fazla ovuşturulmasI

  Çok fazla alkol ve sigara tüketimi

  Gün içinde çok 2 fincandan fazla kahve, yeşil çay tüketilmesi

  Göz tahrişi

  Kirli hava, sigara dumanı ve kimyasal dumanlara maruz kalma

  Uzun süre ışığa maruz kalma

  Güneş gözlüğü olmadan güneşe bakma

  Stres

  D ve B12 eksiklikleri

  Göz kuruluğu

  Düzensiz beslenme

  İlaçların yan etkileri

  GÖZ SEĞİRMESİ NASIL GEÇER?

  Göz seğirmeleri çok sık rastlanan sağlık sorunu olsa da birkaç gün en fazla birkaç haftada geçtikleri görülmektedir. Göz seğirmesinin çabucak geçmesi için kişinin alışkanlıklarını gözden geçirerek değiştirmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle alkol ve kafeini çok fazla tüketen kişilerin bu ürünleri daha az hatta hiç tüketmemeleri tavsiye edilir. Uyku saatlerinin daha düzenli hale getirilmesi, yoğun geçen günlerin ardından fiziksel olarak dinlenmeye yeterince zaman ayırma, koruyucu gözlük vs olmadan güneşe çıkmama ve alerjik durumlara dikkat edilmesi halinde göz seğirmesinin çok kısada kendiliğinden geçtiği belirtilmektedir. Bunlar dışında göz seğirmesine neden olan beslenme alışkanlıklarını değiştirerek özellikle D ve B12 zengini besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak 9-10 günün üzerinde devam eden göz seğirmeleri için muhakkak doktora başvurarak altta yatan nedenlerini tespit ederek doğru tedaviye başlanması gerekmektedir.

  GÖZ SEĞİRMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Alışkanlıkların değiştirilmesinin yanında göz seğirmesinin çabucak geçmesine yardımcı olan bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Doktorların da onayladığı alternatif tedavi yöntemleri hem görme yetisini korumaya hem de gözde mikrobik nedenlerden meydana gelen kaşıntı, kızarıklık ve seğirmeye iyi geldiği belirtilmektedir. Göz sağlığını koruyan ve göz seğirmesini kısa sürede iyileştiren doğal tedavi yöntemleri şöyledir:

  1- Çay Posası: Çay, göz için oldukça önemli bir merhem-ilaç olarak kullanılmaktadır. Çay tortusu temiz bir pamuğa sürüldüğünde göz ağrısı, göz yorgunluğuna iyi gelmektedir. Özellikle uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakan kişilerin gözlerini dinlendirmeleri için çay maskesi uygulamaları önerilmektedir. Ayrıca göz akıntısı ve çapaklanmaya da iyi gelmektedir.

  2- Havuç: A vitamini bakımından zengin olan havuç, göz sağlığının korunmasında etkili olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Görme yetisini arttıran havuç, düzenli olarak tüketilmesi durumunda katarakta yakalanma oranını azaltmaktadır.

  3- Papatya Çayı: Antioksidan ve antiseptik özelliğe sahip olan papatya çayı gözdeki iltihapların temizlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı demlenen papatya çayını soğuduktan sonra göze sık sık uygulanması tavsiye edilmektedir.

  4- B12 ve D Vitamini: Süt, yumurta, peynir, somon, yulaf, maydanoz, balık yağı, ayran, tereyağı gibi B12 ve D Vitamini kaynağı besinlerin bol bol tüketilmesi önerilmektedir.

  5- Buz: Göz seğirmesi esnasında küçük bir parça buz ince beze sarılarak yavaşça göz kapaklarına ve göz çevresine uygulanır. Bu uygulama en fazla 1-2 dakika devam ettirilmelidir.

  ETİKETLER: , , ,