DOLAR
33,0058
EURO
35,9484
ALTIN
2.510,37
BIST
10.871,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
32°C
Muğla
32°C
Az Bulutlu
Cuma Açık
33°C
Cumartesi Açık
36°C
Pazar Açık
36°C
Pazartesi Açık
36°C

Kat hizmetlerinde teknolojinin önemi

Kat hizmetlerinde teknolojinin önemi
A+
A-
Bodrum Ev Emlak

Kat hizmetleri teknolojisinin oteller içinde önemli bir rolü vardır, çünkü kat hizmetleri departmanına temel görevlerinde yardımcı olurken, ekibin verimliliği artırmasına ve ilerlemeyi izlemesine & raporlamasına olanak tanır. Bu makalemde, otel temizliği alanında kullanılan en son teknoloji hakkında bilgi yer almaktadır. otel teknolojileri

Kat Hizmetleri Departmanı’nın önemi

Bir otel içindeki kat hizmetleri departmanı, özellikle otelin misafir beklentilerini karşılamasını sağlamak söz konusu olduğunda, en önemli rollerden birine sahiptir. Genel olarak otel misafirleri, düzgün bir şekilde organize edilmiş, temiz, konforlu, estetik açıdan çekici ortamlarda konaklamak isterler.

Kat hizmetleri personeli, otelin birçok bölümünün genel bakımından sorumludur ve onların çalışmaları, konukların otel hakkında ilk izlenimlerini ve kalıcı fikirlerini oluşturmak için büyük ölçüde güveneceği şeydir. Kat hizmetleri ekibinin çalışmaları, otelin içinde kalmak için güvenli bir ortam olmasını sağlamak için de uzun bir yol kat etmektedir.

Ayrıca, kat hizmetleri departmanının en son otel trendlerini takip etmesi gerekmektedir. Kat hizmetleri personelinin hijyen ile ilgili beklentilerdeki değişimlere uyum sağlaması gerektiğinden COVID-19 salgını buna iyi bir örnekti. Aynı ilke, yeni kat hizmetleri teknolojisinin kullanımı ve yeni otel standartlarının ortaya çıkması için de geçerlidir.

Okuma önerisi: Oteliniz için doğru teknolojiyi seçmenin metotları

Bilinmesi gereken 5 kat hizmetleri teknolojisi:

Kat hizmetleri departmanının temel görev ve sorumlulukları, otel odalarındaki gerekli eşyaların yeniden stoklanmasından, satış, temiz ve görsel olarak hoş ortamların sağlanmasına kadar çeşitlilik göstermektedir. Kalabalık otellerde yapılması gereken sayısız iş, doğru adımlar atılmazsa bunaltıcı hale gelebilir.

Kat hizmetleri çalışanları üzerindeki yükün azaltılabilmesinin yollarından biri, doğru kat hizmetleri teknolojisinin stratejik olarak benimsenmesidir. Süreçlerin etkinliğini geliştirerek, kat hizmetleri verimliliğini artırarak veya belirli misafir ihtiyaçlarını belirleyerek otellere yardımcı olabilecek birçok farklı teknoloji çözümü bulunmaktadır.

Aşağıda, otel yönetiminin bilmesi ve yatırım yapması gereken ana çözümler yer almaktadır;

1. Kat Hizmetleri Yazılımı

Kat hizmetleri yazılımı, otellerdeki kat hizmetleri teknolojisinin en önemli örneklerinden biridir. Genellikle, bir otel yönetim sisteminin (PMS) veya ön büro yazılım paketinin bir parçasını oluşturacaktır. otel teknolojileri

Genel olarak, bu yazılım, kat hizmetleri faaliyetlerini yönetmek ve kat hizmetleri ekibinin ilerlemesini izlemek için kullanılabilir. Buna örnek olarak, kat hizmetleri yöneticileri belirli bir günde tamamlanması gereken görevlerin bir listesini oluşturabilir veya belirli odaların temizliğinin sorumluluğunu bireysel çalışanlara tahsis edebilir.

Bireysel temizlik çalışanları için ayrıntılar yazılımda saklanabilir ve yönetilebilir ve bu, zamanlama ve bordro konusunda potansiyel olarak yardımcı olabilir. Bunun ötesinde, kat hizmetleri çalışanları bir tablet veya mobil cihaz aracılığıyla bazı yazılım çözümlerine bağlanabilir ve bu uygulama ilerlemenin gerçek zamanlı olarak güncellenmesine olanak tanır. otel teknolojileri

Okuma önerisi: Otellerde dijital satış arttırıcı teknikler

2. Hava Temizleme Teknolojisi

Bir otel içindeki havanın kalitesi her zaman önemli bir husus olmuştur ve hava temizleme teknolojisinin edinilmesi otel yönetimi için önem taşımaktadır. Çünkü söz konusu misafir memnuniyetidir. otel teknolojileri

Piyasada mevcut birçok farklı hava temizleyici bulunmaktadır. Bu nedenle temizlik teknolojisini tam olarak araştırmak için zaman ayırmak çok önemlidir. HEPA filtrelerinin çoğu otel için en iyi seçenek olması muhtemeldir ve bu tip temizleyiciler havadaki kirleticilerin ve yabancı maddelerin yüzde 99’undan fazlasını temizleme yeteneğine sahiptir.
COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte otellerde hava temizliğinin önemi daha da artmıştır ve konuklar artık bu konuda hiç olmadığı kadar bilinçlidirler. Kat hizmetleri departmanlarının bu alanda hizmet vermeye daha fazla odaklanması ve yüksek kaliteli çözümlere yatırım yapması gerektiği anlamına gelir.

3. Eğitim için Kat Hizmetleri Teknolojisi

Oteller, yüksek düzeyde çalışan devrine sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, birçok otelde yeni işe alınanların eğitimi büyük bir masraftır ve bu duruma yardımcı olmak için tasarlanmış temizlik teknolojisi son derece avantajlı olabilir.

Yüz, konuşma ve hareket tanıma teknolojisi ile birlikte yapay zeka ve makine öğrenimi, eğitim etkinliklerini daha verimli hale getirmek için kullanılabilir. Eğitim oturumlarında kameralar yerleştirildiğinde ve bilgisayar sistemleri bu teknolojiyi kullandığında, eğitim materyaline verilen yanıt doğru bir şekilde izlenebilir.

Örneğin, eğitim sağlayıcıların, izleyicilerin ne kadar meşgul olduğu veya odada bulunması muhtemel karışıklık seviyeleri hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilmeleri ve oturumların çalışanların özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmesi anlamına gelir. Bu arada bulut teknolojisi, otellerin çalışanların evlerinden kendi cihazlarını kullanarak erişebilecekleri dijital öğrenme materyalleri sunabilmesini de çok kolaylaştırmış durumdadır.

Okuma önerisi: Teknolojik gelişmelerin otelcilik sektöründe yarattığı artı değerler

4. Sürdürülebilir Temizlik Ürünleri

Sürdürülebilirlik konusu, otel endüstrisinde her zamankinden daha önemli bir hal almıştır. İklim değişikliği ve kaynakların kullanımı ile ilgili konular daha iyi anlaşıldıkça, gezginler etik turizm konusunda giderek daha fazla endişe duymaktadır. Ayrıca, seyahatin olumsuz sonuçlarını sınırlamak için sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde davranmayan şirketlerden aktif olarak kaçınan bir otelin potansiyel misafir tabanının artan bir yüzdesi vardır.

Bu sürdürülebilirlik ihtiyacı, daha genel olarak otel teknolojisinin yanı sıra temizlik teknolojisine de uzanmaktadır. Elektrikli süpürgeler, otel odalarındaki ampuller ve misafirler tarafından kullanılan veya misafirlere verilen diğer ürünler gibi değiştirilmesinden sorumlu olabilecek öğeler gibi enerji açısından verimli olmalıdır.

Isıtma sistemleri ve iklimlendirme, sadece misafirleri cezbetmek için değil, aynı zamanda işletme maliyetlerini azaltmak için de enerji verimliliği için optimize edilmelidir. Ayrıca, temizlik ürünleri zararlı kimyasalların kullanımını en aza indirmelidir ve su & diğer doğal kaynakları gereksiz yere kullanan teknolojinin kullanımını sınırlamak mantıklı bir uygulama olacaktır.

5. Robotik Kat Hizmetleri Ekibi

Popülerlik kazanan, gelişmekte olan bir temizlik teknolojisi, temizlik departmanına yardımcı olmak için robotiklerin kullanılmasını içerir. Oda görevlileri ve diğer kat hizmetleri çalışanları üzerindeki baskının çoğunu hafifletmeye yardımcı olabilir ve robotların da bir takım ek faydaları vardır.

Daha temel olarak, robotik elektrikli süpürgelerin kullanımı, otel endüstrisinde ve bir bütün olarak tüketiciler arasında cazibe kazanıyor ve zemin temizliğinin insan müdahalesi olmadan gerçekleştirilmesine izin veriyor. Bu teknoloji, yapay zeka ve makine öğrenimi geliştikçe önümüzdeki yıllarda daha da gelişecektir.

Bununla birlikte, robotik potansiyel olarak bundan çok daha ileri gidebilir. Bazı oteller, daha geniş bir yelpazede görevleri yerine getirebilen temizlik robotlarını denemeye başladı ve bazı işletmeler de robotları veri toplama amacıyla kullanmaya başladı. Bu robotlar, hangi görevlerin gerçekleştirilmesi gerektiği, öncelik sırasının ne olması gerektiği ve bu görevleri gerçekleştirmek için en iyi zamanın ne zaman olacağı konusunda daha bilinçli kararlar vermek için kullanmaktadırlar.

Görüldüğü üzere Kat Hizmetleri Departmanı’nda daha etkin ve verimli bir çalışma gerçekleştirmek için, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve bu gelişmelere ayak uydurmak kaçınılmaz bir durum olarak kendini göstermektedir.

polat-galle