DOLAR
8,1111
EURO
9,7950
ALTIN
465,15
BIST
1.365

  Kedi dostu ev için 5 ipucu

  Kedi dostu ev için 5 ipucu
  20.03.2021
  A+
  A-

  Kediler, mutlu ve temiz bir evde yaşadıklarında çok sevimli bir ev arkadaşı olabilirler. Yaşadıkları bölgeleri sahiplendikleri için yaşadıkları ortam onlar için çok önemlidir. Eğer siz de evinizde bir kedi ile yaşıyorsanız ortamı ona göre düzenlemelisiniz.

  Evinizi kediniz için uygun bir hâle getirmek için 5 ipucu

  1. Yemek kaselerini daima dolu tutun

  Kediler insanlardan çok farklıdır ve bu nedenle farklı davranış eğilimleri vardır. Evde olsalar dahi kediler, doğadaki hayatta kalma güdülerine sahiptir ve bu alışkanlıklarını korumak onlar için çok önemlidir. Doğadaki vahşi kedilerin gün boyunca az az yeme alışkanlığı vardır, bu sebeple kedinizin yemek kasesi her zaman dolu olmalıdır.

  Diğer yandan kediler yalnız yemek yemeyi tercih eder, bu sebeple yemek kaplarını mümkünse evin daha sakin bir köşesine koymalısınız.

  2. Su kabını yiyecek kaplarından ayırın

  Kedilerin diğer bir doğal davranışı da yiyecek ve suyu bir arada tüketmemesidir. Genelde yemek kaseleri ve su kabı yan yana konulur. Ancak su kabının yemek kasesinden ayrı tutulması, kedinizi daha fazla su içmeye sevk edecektir.

  3. Tırmalama tahtası alın

  Eğer evinizdeki koltuk ya da mobilyaların kediniz tarafından çizilmesini istemiyorsanız, hemen tırmalama tahtası almalısınız. Bu tırmalama tahtası, hem patilerinin korunmasını sağlar hem de kendilerini güvende hissettikleri yüksek bir yer sağlar.

  Eğer bu tür ortamlar sağlanmazsa kediler mobilya, koltuk ya da perdeleri çizebilir. Hem sizin hem de kedinizin mutluluğu için bu tür tahtaları tercih etmelisiniz. Bu tırmalama tahtalarının farklı modelleri de bulunuyor.

   

  4. Oyuncaklarla uygun ortamı hazırlayın

  Evcil kediler kapalı ortamlarda kalsalar da vahşi içgüdülere sahiptir. Vahşi doğada kediler, yaklaşık 6 saat avcılık yaparak yiyecek bulurlar. Bu sebeple kedinizi eğlendirmek için ona bir oyun alanı oluşturmalısınız.

  Evdeki ortamı şeritler, lazerler ya da farklı oyuncaklarla onlar için uygun bir hâle getirebilirsiniz. Tüneller, bulmacalar ya da top oyunları da evde olmadığınızda kedinizi meşgul edecek olan harika seçeneklerdir.

  5. Rahat ve yüksek bir yatak sağlayın

  Kediler günün çoğunu uyuyarak geçirirler, bu yüzden yattığı yerin rahat olduğuna emin olun. Kedinize bir yatak alırsanız, yerde kendilerini savunmasız hissettikleri için yüksek bir yere koymalısınız.

  Diğer yandan sıcak bölgede uyumayı severler. Bu sebeple yataklarını güneş ışığı alan veya başka ısı araçlarının bulunduğu bir yere koymalısınız. Ya da kediniz sizinle birlikte uyumayı da tercih edebilir. Sahiplerinin kokusunu alınca rahatlayan ve kendini güvende hisseden kediler için yatağınızda mutlaka kişisel bir alan sağlamalısınız.