DOLAR
8,5125
EURO
10,2743
ALTIN
499,36
BIST
1.441

  Muğla’nın iklimine uyum sağlayan safranın hasadı yapıldı

  MUĞLA (AA) – Muğla’nın Seydikemer ilçesinde gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan safranın hasadı gerçekleştirildi. Tarım ve Orman …

  Muğla’nın iklimine uyum sağlayan safranın hasadı yapıldı
  21.11.2020
  A+
  A-

  MUĞLA (AA) – Muğla’nın Seydikemer ilçesinde gıda, tekstil, parfüm ve ilaç sanayinde kullanılan safranın hasadı gerçekleştirildi.

  Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, safran hasadına katılarak, ürün topladı.

  Saylak, yaptığı açıklamada, Muğla’nın bitkisel zenginliğine bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

  Aktarlarda gramla satılan safranın kilo fiyatının 40 ile 50 bin lira civarında olduğuna dikkat çeken Saylak, safranın ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu belirtti.

  Yaklaşık 160 bin çiçekten 1 kilogram civarında kuru safran elde edilebildiğini vurgulayan Saylak, “Safran ekonomik değeri çok yüksek bir ürün. Coğrafi konumu nedeniyle Muğla safran üretimine çok uygun. Önümüzdeki süreçte safran üretimi çiftçilerimize tavsiye edilecek bir ürün.” dedi.

  Bölgede alternatif ürünlere ihtiyaç duyan çiftçilere ekonomik geliri yüksek safran üretimini tavsiye ettiklerini anlatan Saylak, “Tıbbi ve aromatik bir bitki olan safran, antioksidan, hücre yenileme ve vücut direnci yükseltme özelliği ile gıda, ilaç ve kozmetik sektöründe, kendi ağırlığının 100 bin katını boyama özelliğiyle de boya sektöründe yüksek talep gören önemli bir ürün. diye konuştu.

  Türkiye’nin safran ihtiyacının yüzde 70’ni ithal ettiğini belirten Saylak, çiftçilerin kırsal bölgelerde 500 metrekare ya da bir dekarda safran üretimi yapabileceklerini, safranın 300 ile bin 200 rakımda susuz yetişebilen bir ürün olduğunu ifade etti.

  ETİKETLER: ,