logo

Okula yakın evde yaşamanın 5 avantajı!

İster ilkokul, ister ortaokul, ister lise ya da üniversite olsun, tüm okulların bulundukları mahalledeki konutların değeri ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu biliniyor.

Eğer ev sahibi olmayı, kiralık bir eve taşınmayı veya doğru bir emlak yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, çocuklarınız olmasa bile okula yakın dairelerin pek çok avantajı olduğunu biliyor olmalısınız.

Çocuklu aileler için ise okula yakın bir evde yaşamanın sadece maddi olarak değil, pek çok açıdan faydası olduğu bir gerçek.

İşte okula yakın evde yaşamanın avantajları…

1) Okul çevresindeki evler, pek çok kişi için daha güvenli mahalleler, park olanağı, daha fazla alışveriş alternatifi gibi özellikleri de beraberinde getirir.

Eğer çocuğunuz varsa, okula yakın bir ev bulunduğu konum itibariyle “çocuk dostu bir çevre” özelliği taşır. Çocuklarınızın okul dışı aktiviteleri için daha fazla zaman ve fırsata sahip olursunuz.

2) İsim sahibi ve velilerin çocuklarını okutmak için çaba sarf ettikleri bir okulun çevresinde eviniz varsa, evinizin değeri her yıl yüksek oranda prim kazanacaktır.

3) Evinizi kiraya verme veya satışa çıkarma planını hayata geçirmek istediğinizde bu işlemi kısa zamanda ve yüksek fiyattan gerçekleştirme şansınız artar. Kira geliri elde etmek için ev alacaklar, üniversite çevresinde bir konuta yatırım yaptıklarında kiracı bulma şansları daha yüksek olur. Kiraya verilmesi düşünülmese dahil, bir okulun çevresindeki mahallelerdeki evlerin değeri her zaman artış trendine sahiptir.

4) Eğer evinizi okula yakın bir daire arayan çocuklu bir aile kiralayacaksa, bu uzun süreli bir kira sözleşmesi anlamına gelir. Böylelikle konutun kira getirisi aralıksız olarak devam eder. Aynı durum evinizi kiralamak isteyen öğretmenler için de geçerlidir.

5) Yürüme mesafesi gerçeği unutulmamalı… Bir okula yakın yaşamak, öğrenciler ve veliler için öncelikle daha fazla zaman demektir. Eğer okul çağında çocuğunuz varsa okula yakın bir evde oturmak maddi açıdan avantaj taşır. Çünkü okul servisi gideriniz olmayacaktır.

Okula yakın evin zorlukları

“Peki okula yakın evlerin hiç mi dezavantajı yok?” diye soranlar ise, biraz gürültüyü hesaba katarken, okul giriş ve çıkış saatlerinde artan trafiğe göre zamanlarını ayarlamaları gerektiğini düşünüyor olabilir. Bir de otopark problemiyle baş etmek zorunda kalmamak için özel otoparkı olan konut ve sitelerden ev bakmaları önemli olacaktır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?