DOLAR
27,1911
EURO
28,9514
ALTIN
1.679,87
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Parçalı Bulutlu
31°C
Muğla
31°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
27°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Sayın Başkan, “Ya Bodrum’dan tarafsınızdır. Ya da değilsinizdir.”

Sayın Başkan, “Ya Bodrum’dan tarafsınızdır.  Ya da değilsinizdir.”
A+
A-
anthaven

Bodrum Belediyesi ve Botav işbirliği ile “Bodrum’un sorunlarına ortak akıl yöntemiyle bakmak ve aynı yöntemle çözümlerini bulmak için” düzenlenmiş olan Botav Arama Konferansı hakkında ve görevinden sürgün edilen Mimar Bülent Bardak için basın açıklaması ;

Foto: Bodrumgundem.com

Sayın Basın Mensuplarına ve Kamuoyuna

Bodrum’da 11-12 Haziran 2023 tarihlerinde “Bodrum’un sorunlarına ortak akıl yöntemiyle bakmak ve aynı yöntemle çözümlerini bulmak için” Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı işbirliği ile düzenlenen Botav Arama Konferansı yapıldı.

Bodrum’un sorunlarına ortak akıl yöntemiyle “bakmak ve çözüm bulmak için” düzenlediğini belirten bu arama konferansına Bodrum Belediye Başkanı ve Botav başkanı sıfatı ile Ahmet Aras’ın yaptığı çağrı Bodrum Kent konseyine, sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına ve Bodrum’luya da iletilmedi.

Başkanın her zaman sözünü ettiği  katılımcı çoğulcu demokratik yerel yönetim anlayışının, ortak akıl yönteminin sözde kaldığı ilk çalışma bu konferans olmadığı gibi sonuncusu da olmayacaktır.

Örnekler çok fazla; 2019 yılında kamuoyuyla paylaşılan Kent Konseyi Kıyı Raporuna, kesinleşmiş mahkeme kararlarına rağmen kıyı işgalleri fütursuzca, yüzsüzce devam ediyor, çünkü hiçbir müdahale yapılmıyor.

Kent Konseyi olarak 2021 yılı mart ayında Ahmet Aras’a açık mektup yazmış ve şunu demiştik;

“BODRUM İÇİN YAŞAM İÇİN BİRLİK OLALIM  başlığı altında yapılan çağrımızla, Bodrum’un tarihi ve kültürel değerleri ile doğası üzerinde uzun süredir var olan, devam eden işgal, talan ve katliamlara karşı çıkan sivil toplumun, odaların, derneklerin, vatandaşın çalışmalarının ses getirecek bir güç  birliği içerisinde birleşmesi  ve önceliklerin  doğru  belirleneceği  bir eşgüdüm toplantısında konuşulması için düzenlediğimiz toplantıya belediye başkanını, yardımcılarını davet etmiştik, ancak Belediye’den kimse  katılmamıştı.

2022 yılının başında, “Nasıl bir yerel yönetim/ nasıl bir ortak çalışma iklimi/ nasıl bir katılım modeli/ kentin birlikte yönetimi / çözüm ortaklığı” başlıklarında demokratik katılımcı yerel yönetim ilkelerinin belirlenmesi, sorunların ortak akılla çözümü yöntemlerini belirlemek, uygulanması sağlamak amacıyla sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının, mahallelinin  katılımı ile müzakere yapılmasını sağlayacak arama konferansı hazırlığı için, Başkanın talimatıyla görevlendirilen kişilerle çalışmaya başladık.  2 aylık çalışma sonucu genel seçimlere yönelik strateji kapsamında CHP çoğunluklu, kadın erkek katılım eşitliğinin gözetilmediği arama konferansı programı konusunda ısrar edilmesi üzerine, Kent Konseyinin tüm sivil toplum örgütleri, parti, odalar vd. tüm kentliler açısından eşit ve yatay bir yapı olduğunu belirterek çoğulcu ve eşitlikçi olmayan bir süreçte yer almayacağımızı ileterek çalışmadan ayrıldık.

Ahmet Aras 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin öncesinde ve seçildikten sonra muhtelif toplantılarda, röportajlarda;

  • Bodrum’u Kent Konseyi, TMMOB, Stk lar, sivil inisiyatiflerin katılımı ve katkısı ile birlikte yöneteceğim,
  • Bodrum için yapılması gereken neyse birlikte karar vereceğiz,
  • 1 Nisan 2019 dan sonra Bodrum’u demokratik katılımcı bir anlayışla yöneteceğim. Her konuda demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü bir yönetim anlayışı vaat ediyorum,
  • Bundan sonra Bodrum’da herşey her platformda tartışılacak,
  • Bodrum’u çevre, kültür, tarih başta olmak üzere tüm değerleriyle korunması için teminat veriyorum. Benim böyle bir gücüm ve duruşum var. Yarımadada yapılacak herhangi bir müdahalenin sizlerin onayından geçmeden benim tarafımdan onaylanması mümkün değil ,
  • Bodrum’da her şeye müdahil olacağız. Yani bu bizi ilgilendirmez diye bir şey yok arkadaşlar. Biz her şeye müdahiliz
  • Biz artık Bodrum’da tüm değerlerimizi koruma ağırlıklı bir plan ve program yapacağız. Tüm kurumlarla birlikte çalışmaya hazırız.

Ve

  • VERDİĞİM SÖZLERİN ALTINA İMZAMI ATIYORUM demişti.

Bodrum’un yaşamsal sorunları ve çözümüne dair yapılan çalışmalar veya yapılmasını istediğimiz çalışmalar belediyeyle her zaman konuşuldu, çoğulcu, katılımcı müzakere süreçleri oluşturulması için ısrarcı , takipçi olundu. Ama bu süreçler neticeye ulaşamadan sona erdi. Bodrumun tarihinde yapılmış birçok çalışmanın dikkate alınmadığı, çoğulcu, katılımcı sürecin işletilmediği, ortak akıl aramanın, ortak aklın sözde kaldığı örnekleri çoğaltabiliriz. Global forum, Antheaven, sivil toplum karşı çıkışıyla engellediğimiz doğalgaz konusu, Usuluk, çevre yolu projesi , cennet koyu  talanı, yoksulluk, inşaat yasağı, over turizm ve Bodrum’da nasıl bir turizmin tartışılmaması gibi.

Bizler demokratik çoğulcu, katılımcı yerel yönetim ve süreçlerde ısrarımızdan vazgeçmedik ve her zaman Başkana sözümüzü, eleştirimizi çözüm süreçleriyle birlikte ilettik. İletirken Müzakere yolunu hep açık tutmayı seçtik. Ama bugün geldiğimiz yerde gördüğümüz, kamuoyuna, bizlere söylenen sözler sadece iyi bir vizyon stratejisi ile söylenen içi boşaltılmış, uygulaması olmayan sözlermiş.

Belediye dışında bu içi boşaltılmış parlak sözlerle bir süreç götürmeyi seçenler, belediye için de de elbette demokratik olmayan idari süreçleri yaratıyorlar. Ve Botav Arama Konferansına, Kent Konseyi, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin davet edilememesini sosyal medyada eleştiren Mimar Bülent Bardak belediyedeki görev yerinden başka bir yere gönderildi.

Sayın Başkan,

Ya demokrasiden, çoğulculuktan, katılımcılıktan, şeffaflıktan, eşitlikten taraf,

Ya doğadan taraf,

Ya Bodrum’dan tarafsınızdır.

Ya da değilsinizdir.

Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı olarak ortada duruyor.

Biz bugün asil olanlar olarak belediyedeyiz. Botav Arama Konferansının düzenlenmesi, çağrılılar, konferansın bütçesinin nasıl ve nelerden oluştuğu, kimin ödediği hakkında açıklama bekliyoruz ve takipçisi olacağız.

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu

Aktur tatil sitesi