DOLAR
32,2006
EURO
34,8382
ALTIN
2.415,76
BIST
10.792,53
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Açık
26°C
Muğla
26°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Açık
25°C
Salı Açık
26°C

Scale-up vizesi

Scale-up vizesi
A+
A-
Bodrum Ev Emlak

Scale-up vizesi: İngiltere’de hızla büyüyen şirketlere istihdam sağlamak için 22 Ağustos’ta “scale-up” isimli bir vize türü açıklandı.

Scale-up vizesi, diğer vize türlerinden kriterlerinin daha kolay karşılanabilir olma özelliği ile ayrılıyor.

Scale-up kategorisine giren bir işyerinden en az 6 aylık iş teklifi alan kişiler bu vize türüne başvurabiliyor ve kabul almaları halinde İngiltere’de 2 yıllık oturum elde edebiliyor.

Bir işyerinin scale-up kategorisinde sayılması için cirosunu veya çalışan sayısını 3 yıl boyunca her yıl yüzde 20 oranında büyütmüş olması şartı aranıyor.

Aynı şekilde 3. yılın başında şirketin en az 10 çalışanı olması isteniyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla sonlanan Ankara Anlaşması ile Türkiye’den on binlerce kişi ülkede oturum hakkı elde etti.

Ancak başvuranların iş kurmasını gerektiren Ankara Anlaşması, kişilere bordrolu olarak çalışma hakkı tanımıyordu. Scale-up vizesi başvuranlara bu imkanı tanıyor.

İngiltere’de İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinde yayınlanan bilgiler üzerinden bu vize türü ile ilgili önemli ayrıntıları derledik.

TEMEL ŞARTLAR NELER?

BBC Türkçe’nin haberine göre şirket sponsorluğu kapsamındaki diğer çalışma vizelerinin aksine scale-up, şirketlere 6 aylık istihdam taahhüdü ile işe alma imkanı veriyor. Aynı şekilde iş teklifi yapılan kişiye de 2 yıllık oturum hakkı tanınıyor.

Sonrasında vize süreçteki kriterlerin karşılanması ile 3 yıl daha uzatılabiliyor ve 5 senenin sonunda süresiz oturum hakkı elde edilebiliyor.

İngiltere’de süresiz oturum alan kişiler, sosyal devlet yardımları da dahil birçok hak elde edebiliyor.

Birinin bu vize türüne başvurabilmesi için şu şartlar aranıyor:

  • Kriterleri karşılayan şirketten en az altı aylık iş teklifi alması
  • İşverenin, önerilen rolü gösteren sponsorluk belgesini sağlaması
  • Belirlenen meslek dallarından birinden teklif almış olunması
  • O meslek için öngörülen asgari ücret düzeyinde maaş teklif edilmesi
  • B1 seviye İngilizce bilme şartı.

Belirlenen meslek dalları son derece geniş. Hangi meslek dalı için ne kadar maaş teklif edilmesi gerektiği ise İçişleri Bakanlığı’nın sitesinden görülebiliyor.

Eğer başvuran kişi altı aylık süre dolmadan sponsorluk aldığı işyerini değiştirmek istiyorsa aynı kriterleri yerine getiren bir başka şirketten kabul yoluyla işyeri değişimi yapabiliyor.

Yalnızca internet üzerinden kabul edilen başvuruların İngiltere dışından 3 haftada, İngiltere içinden 8 haftada sonuçlandığı ifade ediliyor.

İster tek ister aile olsun, başvuran herkes için 715 sterlin ücret talep ediliyor.

Aynı zamanda kabul halinde İngiltere’deki ilk ayı geçirebilecek (en az 1.270 sterlin) kadar paranın da hesapta olması isteniyor.

Buna ek olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için de kişi başı 624 sterlinlik bir ücretin yatırılması gerekiyor.

SCALE-UP’IN AVANTAJLARI NELER?

Bu vize türü ile 6 aylık süre sonunda başka bir işyerine geçilebiliyor.

Vize sahipleri, bu süre sonunda kendi işini yapmak da dahil olmak üzere başka bir işte de çalışılabiliyor.

Okula gitme imkanı oluyor, eş ve çocuklarını getirilebiliyor.

5 yıl sonunda İngiltere’de süresiz oturum ve sonrasında vatandaşlık hakkı elde edilebiliyor.

İLK 6 AYLIK SÜRENİN SONUNDA NE OLUYOR?

Scale-up vizesi alan kişiye, ilk aylık sürenin bitimi sonrası başka bir işyerine geçme hakkı tanınıyor. Eğer ilk altı ay içinde işyeri değişimi yapılmak istenirse, geçilecek bu yeni işyeri de belirlenen liste içinde olmalı.

Sonrasında ise şartlar başvurana bazı kolaylıklar tanıyor.

Altı aylık süre sonunda iş değiştiren kişiden, iki yıl sonundaki ilk uzatmaya kadar minimum yıllık maaşı kazanmış olması bekleniyor.

Scale-up vizesi alabilmek için minimum yıllık maaş 33 bin sterlin olarak belirlendi.

5 yılın sonunda süresiz oturum hakkı alabilmek için ise bu süre içinde en az 2.5 yıl, yıllık 33 bin sterlinin aylık maaş karşılığının kazanılması bekleniyor.

BBC Türkçe, İngiltere İçişleri Bakanlığı’na, Türkiye’den henüz başvuru olup olmadığı veya ülke kotası bulunup bulunmadığına yönelik sorular iletti.

Bakanlık sözcüsü, vize ile ilgili başvuru verilerinin ilk çeyrek verilerinin açıklanması ile görüleceğini söyledi.

Bu vize türü ile ilgili İngiltere’nin Türkiye’deki konsolosluğu da henüz bilgilendirilmiş değil.

İnternet ortamında yapılacak başvuruların Londra ve Sheffield’da bulunan merkezlerde değerlendirilmesi bekleniyor.

Aktur tatil sitesi