DOLAR
8,7150
EURO
10,3638
ALTIN
497,65
BIST
1.394

  Sıra Size Geliyor…

  Sıra Size Geliyor…

  Bodrum Belediyesi’nin servis ettiği haberlere hayranım. Haber değil, reklam tabelası. Anlatılmak istenen konunun dışında her şey mevcut.

  Kaş yaparken göz çıkarılmamalı…

  Durup dururken nereden çıktı bu konu diyeceksiniz. Daha öncede yazmıştım, Bodrum’un en büyük basın kuruluşu Bodrum Belediyesi diye.

  Bodrum’da tüm medya kuruluşlarında çalışan personel sayısından çok gazeteci Bodrum Belediyesi’nde görev yapmaktadır.

  Servis edilen haberlere içerik olarak bakıldığında konunun özünden çok, birilerinin parlatılma çabası gözlemlenmekte. Bazen de topluma “gazı verme” veya “gazını alma” çabası, üstlerine şirin görünme gayreti gözlemlenmektedir.

  Zaman zaman o kadar çok gereksiz haber servis ediliyor ki, neredeyse Başkan’ın günlüğü gibi bir hal alıyor.

  Neyse biraz daha yazarsam kalemmatiklerin hedefi haline geleceğim…

  Haksız da sayılmam söylediklerimde; belediye yol yapmış, belediye çöp toplamış, Belediye Başkanı onu açmış, bunu kapatmış, şunu ziyaret etmiş, bunu ziyaret etmiş. Asli görev olan işlerin yapılmasının haber değeri yoktur.

  Haber, haberlikten çıkıp günlük çalışma raporuna dönmektedir. Haber bir öz varsa bile, oda lüzumsuz söze dönmektedir.

  Dün yine bir haber servis edildi…

  “KAÇAK YAPILAŞMA İLE MÜCADELE SÜRÜYOR”380 KAÇAK YAPI YIKILDI 1600’ÜNÜN İŞLEMİ DEVAM EDİYOR”

  Haber Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın ajanslara sürekli pompalattığı haberin kopyası, Bakan Kurum’un da kaçak yapılaşma ile mücadele ettiği söylüyor, lakin biz Bodrum’da henüz bir şey görmedik.

  Sermayenin kaçak veya hukuksuz ruhsatlarına yapı kullanma izni verilmesi için, kanunun arkasından nasıl dolanılır birimi kurulmuş, yalandan iki yıkım, hop gelsin yapı kullanma izni.

  Bu konuları gündem yapınca yetkililer sinip seyrediyor. Sonra “taarruz geçti” diyerek yine meydana çıkıyorlar.

  5-10 Milyon dolarlık yerler es geçilip, ufak tefek kaçaklar yıkılarak toplum sindirilmeye çalışılıyor. Haberlerden belli değil mi ?

  1600 İşlem Sıra Bekliyor, yani bir gün sıra size de gelebilir. Sessiz kalın her şey kontrolde.

  Sermayenin yaptığı, hele bazıları kronikleşmiş, kaçak yapmadan duramıyor. Yazdığım yerlerin hiç birisine ne belediye, ne de Çevre İl Müdürlüğü tarafından işlem yapılmadı.

  Sorunun özüne de inen yok, sonuçlarla uğraşılmakta…

  Kaçak yapının yapılmasına neden olan hastalığın teşhis edilip tedavi edilmesi gerekirken, kangren olmuş yerin kesilmesi yerine, sıyrıklarla uğraşılmakta.

  Büyük yatırımlar incelenmeli ve ranta geçit verilmemelidir. Geçmişte verilmiş tüm gayri yasal yapı ruhsatları iptal edilmelidir.

  Turizm imarıyla otel projesi adı altında konut yapılan tüm yerler, gayri yasaldır. Yüksek inşaat emsalleri kullanılarak yapılan ve bunu mevzuata uyduran tüm kamu çalışanları, yapı denetim firmaları, teknik uygulama sorumluları hakkında işlem yapılmalıdır.

  Planlama yapılan yerlerde yapı ruhsatları durdurulmalı ve üst ölçekli planlara uygun olmayan tüm yapı ruhsatları iptal edilmelidir.

  Besa, Nef, Mesa, Aksoy, ANT Haven, Mandarin, Four Seans ve benzeri yapılmış ve yapılmakta olan yerlerde yalandan işlemler yerine, doğru denetimler yapılarak yasal yola gidilmelidir.

  Başta, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olmak üzere Bodrum Belediyesi’ni ve kamunun yasal haklarını kollamaktan sorumlu Bodrum Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum.

  Ve kendilerini masum gibi gösteren kaçak yapı yapanlara sesleniyorum;

  Şubat 2020 tarihinde değişen yasa gereği; kaçak işlem zaptı tutulmuş tüm yapılar için, tapuya şerh düşülmekte ve kendiniz veya belediye tarafından yıkılmadığı taktirde, ilgili bakanlık tarafından yıktırılarak masrafların iki katı sizlerden tahsil edilecektir.

  Yazılan cezaları ödemeniz, affedileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kaçak yapıyı yıktığınızda, af söz konusudur.

  Sermaye işini bir şekilde çözüyor. Siz, elinizde avucunuzda ne varsa kaybedebilirsiniz. Belediye dahi servis ettiği haberde “sıra size geliyor” diyor.

  Yazıyoruz, çiziyoruz lakin duymuyorlar, görmüyorlar. ZAİ kaçak dedik, haklarında onlarca dilekçe var, dilekçeler rafa kalkıyor, nasıl olsa unutulur diyorlar. Ben kendi adıma her zaman hatırlatacağım.

  Vesselam…