DOLAR
27,1911
EURO
28,9514
ALTIN
1.679,87
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Parçalı Bulutlu
31°C
Muğla
31°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
27°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Türkiye için kritik sıcaklık uyarısı

Sağlık meslek örgütleri, coğrafik konumu nedeniyle aşırı sıcaklar açısından büyük risk altında olan Türkiye’nin acilen “Sıcak sağlık eylem planına” ihtiyacı olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumları harekete geçmeye çağırdı.

Türkiye için kritik sıcaklık uyarısı
A+
A-

Dünyada ortalama sıcaklıklar aynı hafta içerisinde üç kez üst üste rekor kırarken, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak aşırı sıcak olaylarının, dünya çapında yaz mevsimlerinin kalıcı bir özelliği haline gelerek çok sayıda ölüme neden olduğu ve ekosistemleri sonsuza dek etkileyebildiğine dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB), TTB Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu, Türk Toraks Derneği ile Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, “sıcak sağlık eylem planı” hazırlanması çağrısı yaptı.

Türkiye için kritik sıcaklık uyarısı

Türkiye’nin aşırı sıcaklar açısından coğrafik konumu nedeniyle büyük risk altında olduğu hatırlatılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Ülkemizin, halkımızın bu duruma hazırlıklı olması ve toplumsal önlemlerin alınması çok önemlidir. Bu noktada erken uyarı sistemlerinin oluşturulması, koruyucu önlemlerin alınması, uyum stratejilerinin geliştirilmesinde Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara önemli görevler düşmektedir.

*Bu konuda acilen ‘sıcak sağlık eylem planına’ ihtiyaç vardır. Küresel sıcaklıkların sanayi öncesi seviyelere göre 1.5 dereceden fazla artmasına izin vermek, dünyanın birçok yerinde yaz sıcağını dayanılmaz hale getirebilir.

*Bu seviyeyi +1,5 derecenin altında olacak şekilde sınırlandıran Paris İklim Anlaşması hedefine ulaşmak, oluşacak zararları önlemede ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin birinci önceliği olmalıdır.

“KENTLERDE YAŞAYANLAR BÜYÜK RİSK ALTINDA”

Atmosferde zamanla biriken sera gazlarının dünya sıcaklığının yükselmesine ve beraberinde rüzgâr, nem ve ısı döngüsünde değişiklikler ile aşırı hava olaylarına yol açtığını hatırlatan sağlık örgütlenmeleri, şu bilgileri paylaştı:

*Isınma, kentlerde yoğun betonlaşmayla birlikte ısı emici olan toprak ve yeşil alanların azalması ve binalarda kullanılan ısı tutucu malzemeler nedeniyle daha yoğun yaşanmakta ve kentsel ısı adaları oluşmaktadır.

*Enerji kullanımından açığa çıkan ısı da kentsel ısı adası oluşumunun bir diğer nedenidir. Bu nedenle kentlerde yaşayanlar çok daha büyük risk altındadır. Genellikle insanların hayatlarını rahat bir biçimde sürdürebildikleri hava sıcaklığı, 17 derece ile 31 derece arasıdır. Aşırı sıcaklık artışının insan sağlığı üzerine ciddi olumsuz etkileri olmaktadır.

*Aşırı sıcaklar, sıcak çarpması, ısı senkopu, ısı krampları gibi sıcakla doğrudan ilişkili bir dizi hastalığa neden olabilir.

*Ancak, asıl tehlike aşırı sıcakların mevcut kronik hastalıkların kontrolünü zorlaştırarak ağırlaşmasına, dolayısıyla hastane başvurularının artmasına, hatta ölüme neden olmasıdır. Yaşlı bireyler, küçük çocuklar ve bebekler, hamileler, kronik hastalığı olanlar ve açıkta çalışanlar daha fazla risk altındadır.

Bahçeşehir Koleji