DOLAR
27,5395
EURO
28,8449
ALTIN
1.612,51
BIST
8.513,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Açık
26°C
Muğla
26°C
Açık
Perşembe Az Bulutlu
26°C
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
25°C
Pazar Az Bulutlu
26°C

Uzmanından ‘gömülü diş’ açıklaması

Gündelik aktiviteleri bile yapamaz hale getirebilen diş ağrısının, dişin gömülü kaldığı durumlarda daha da zor ve sancılı bir dönem yaşatabileceğini söyleyen Çene Cerrahı ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Ezirganlı, “Dişlerin ağız içerisinde olması gereken yerde bulunmaması ya da sürememesi ‘gömülü kalması’ olarak tanımlanıyor fakat bu, bütün gömülü dişlerin çekilmesi gerektiği anlamına gelmez” dedi.

Uzmanından ‘gömülü diş’ açıklaması
A+
A-
velux

Dişlerin gömülü kalmasında birçok faktörün etkili olabileceğini ifade eden Çene Cerrahı ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Ezirganlı, “Genellikle yer darlığına bağlı olarak dişlerin kemik içerisinde gömülü kalıyor” diyerek gömülü dişler hakkında açıklamalarda bulundu.

“GÖMÜLÜ DİŞLER YILLARCA SORUN OLUŞTURMADAN KALABİLİRLER”

En sık yirmi yaş dişi denilen, 3’üncü büyük azı dişlerinin gömülü kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Ezirganlı, “Bunların ağızda son çıkan dişler olması nedeniyle genellikle sürmeleri için gerekli yeri bulamadıklarını, nadir de olsa diğer dişlerin de gömülü kaldığına rastlamaktayız. Gömülü dişler yıllarca sorun oluşturmadan kalabilirler. Dişlerin gömülü kalması bazen ciddi sorunlara neden olabiliyor. Özellikle de kısmen sürülmüş alt yirmi yaş dişleri zaman zaman iltihaplanmaya neden olarak, ağız kokusu, diş çürüğü gelişimi ve ağrı gibi çeşitli sorunlar ile hastalar diş hekimlerine başvuruyor. Bu durumdaki dişler mutlaka bir çene cerrahı tarafından çekilmelidir” diye konuştu.

“SİNİR HASARINA BAĞLI UYUŞUKLUK GELİŞEBİLİR”

Gömülü dişlerin çevresinde nadir de olsa kist ve tümör gibi patolojik durumlar gelişebildiğini ve bu durumda mutlaka cerrahi operasyon gerektiğini belirten Prof. Dr. Ezirganlı, “Bu patolojiler sadece yirmi yaş dişleri için düşünülmemeli, tüm gömük dişlerde meydana gelebilir. Fakat bu, bütün gömülü dişlerin çekilmesi gerektiği anlamına gelmez. Sonuçta her ameliyatın belli riskleri de mevcuttur. Özellikle alt çenede gömülü kalan dişlerin cerrahi çekimlerindeki en büyük risk, sinir hasarına bağlı alt dudak bölgesinde, dil kısmında uyuşukluk gelişebilmesidir. Bu uyuşukluk bazen kalıcı da olabilir. Üst çenede gömülü yirmi yaş dişleri genellikle problem oluşturmazken, alt çenede problem oluşturma olasılığı daha fazladır. Bazen alt çenede uyuşukluk riskinden kaçınmak için dişin köklerini bırakabiliyoruz. Kron dediğimiz üst kısmını kesip alabiliyoruz. Tabii bunu çok riskli gördüğümüz ya da hastanın düşük de uyuşukluk riskini göze alamadığı, çürük olmayan gömülü dişlerin çekimi için yapmaktayız. Eğer diş çürük veya kist, tümör gibi patolojiler mevcutsa uyuşukluk riski göz ardı edilir. Dişin tamamı çıkarılmalıdır. Kist ya da tümör bırakılmamalıdır” dedi.

“DİŞ KÖKÜ GELİŞİMİNİ TAMAMLAMADAN ÖNCE YAPILMALI”

Gömülü dişlerin çekiminin her zaman şart olmadığını ifade eden Prof. Dr. Ezirganlı, “Çekilmediği takdirde yılda bir röntgen takibi öneriyoruz. Eğer gömülü diş ağrıya ya da enfeksiyona neden oluyorsa, herhangi bir kist, tümör gibi oluşumlar ile ilişkili ise ya da problem olmasa bile ortodontist tarafından çekilmesi uygun görülüyorsa, gömülü dişlerin bir çene cerrahisi uzmanı tarafından çekilmesi uygundur. Bazen de hastanın isteği üzerine çekilebilmektedir. Bu tip durumlarda en uygun dönem, diş kökü gelişimini tamamlamadan önce genç yaşta yapılmasıdır. Bu, oluşabilecek riskleri minimuma indirmesi açısından önemlidir” diye konuştu.

Bodrum Ev Emlak