DOLAR
8,1111
EURO
9,7950
ALTIN
465,15
BIST
1.365

  Bütün Gün Oturduğunuzda Vücudunuza Ne Olur? Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı

  Bütün gün oturarak çalışmak ve bütün gün oturmak sonucunda vücudumuza zararları nelerdir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Aktif bir …

  Bütün Gün Oturduğunuzda Vücudunuza Ne Olur? Tüm Gün Oturmanın 10 Zararı
  14.11.2020
  A+
  A-

  Bütün gün oturarak çalışmak ve bütün gün oturmak sonucunda vücudumuza zararları nelerdir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Aktif bir yaşam tarzınız varsa, kısa bir süre oturmak hoş bir mola olabilir. Ancak tüm gün oturmak, sağlığınızın birçok yönünü olumsuz etkileyebilir.

  En iyi niyetlere sahip olsak ve fiziksel olarak aktif olmayı hedeflesek bile, işimizin, eğitimimizin veya diğer yükümlülüklerimizin doğası, fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzına sahip olmayı zorlaştırabilir. Ve 2020 bize kilitlenme ve evden çalışma durumları getirdiğinden beri, televizyonumuzun, telefonumuzun ve bilgisayar ekranlarımızın önünde oturmak her zamankinden daha sıradan görünüyor. COVID-19 dan dolayı hareketsiz olan insan sayısı dünya çapında arttı.

  Yazı İçeriği

  • Bütün Gün Oturmak Sonucu Vücudunuzda Olabilecek 10 Şey
   • Kilo Alabilirsiniz
   • Sırt veya Omuz Ağrısı Yaşayabilirsiniz
   • Ruh Sağlığınız Üzerinde Olumsuz Bir Etki Hissedebilirsiniz
   • Uyumakta Zorlanabilirsiniz
   • Kalp Hastalığının Gelişmesi İçin Risk Altında Olabilirsiniz
   • Bebek Gebe Kalmada Sorun Yaşayabilirsiniz
   • Hemoroid olma nedeni
   • Diyabet Geliştirme Riski Daha Yüksek Olabilir
   • Hamileyseniz, Gebelik Diyabeti Geliştirme Riskiniz Daha Yüksek Olabilir
   • Artan Kanser Ölümü Riskiniz Olabilir

  Bütün Gün Oturmak Sonucu Vücudunuzda Olabilecek 10 Şey

  Peki, bütün gün boyunca bilgisayarınızın önünde oturduğunuzda veya koltuğunuza çöktüğünüzde vücudunuza tam olarak ne olabilir? Aşağıda, gün boyunca koltuğunuzdan veya koltuğunuzdan kalkmazsanız vücudunuzun yaşayabileceği 10 şey var.

  Kilo Alabilirsiniz

  bütün gün oturmak zararları

  Bu basit bir matematiktir; Bütün gün oturursanız, hareket ediyormuş gibi kalori yakmazsınız. Tükettiğinizden daha fazla kalori yakmazsanız kilo alabilirsiniz. Bu nedenle, tüm gün oturuyorsanız, özellikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları uygulamıyorsanız, ölçekteki sayıların yavaşça arttığını fark edebilirsiniz.

  Sırt veya Omuz Ağrısı Yaşayabilirsiniz

  bütün gün oturmak zararları

  Özellikle kötü duruşunuz varsa, bütün gün oturmak sırt veya omuz ağrısına neden olabilir. Bilgisayar ekranınızın üzerinde kamburlaşmak veya gün boyu garip bir pozisyonda eğilmek, vücudunuzun hissetmesini istemediğiniz şeyleri hissetmesine neden olabilir.

  Ruh Sağlığınız Üzerinde Olumsuz Bir Etki Hissedebilirsiniz

  tüm gün oturmak zararları

  Kanepede yatmak ve her gün bütün gün Netflix’in yeniden gösterimlerini izlemek çekici gelebilir, ancak aslında uzun vadede daha iyi olmak yerine daha kötü hissetmenize neden olabilir. Hareketsiz davranıştaki artış, daha kötü zihinsel sağlıkla ilişkili olduğundan, uzaktan kumandadan uzaklaşmak, refahınız için iyi bir şey olabilir.

  Uyumakta Zorlanabilirsiniz

  bütün gün oturmanın zararları

  Bazı insanlar bütün gün oturuyorlarsa yeterince uyku yakalamakta zorlanabilirler. Kaliteli uyku, ekran kullanımı, stres ve alkol kullanımı gibi birçok faktörden etkilenebilse de, bütün gün uzanmak, erteleme bölümünde size herhangi bir fayda sağlamayabilir.

  Kalp Hastalığının Gelişmesi İçin Risk Altında Olabilirsiniz

  bütün gün bilgisayar başında oturmak

  Kardiyovasküler egzersiz, kalp kaslarınızın güçlü kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle, her gün uzun süre oturmak veya uzanmak, kalbin ihtiyaç duyduğu kuvvet antrenmanını almasına izin vermez. Ve serbest ağırlık buklelerinizi yapmayı bırakırsanız, zayıf pazı alacağınız gibi, vücudunuzu hareket ettirmezseniz daha zayıf bir kalbe sahip olabilirsiniz.

  Diabetologica’da yayınlanan verilere göre, en azına kıyasla en fazla hareketsiz zaman geçiren kişiler, göreceli kardiyovasküler olay riskinde% 147 artış ve kardiyovasküler ölüm riskinde% 90 artışla ilişkilendirildi.

  Bebek Gebe Kalmada Sorun Yaşayabilirsiniz

  sürekli oturmanın zararları

  Hem erkekler hem de kadınlar gün boyu otururlarsa doğurganlık zorlukları yaşayabilir. Özellikle erkekler için hareketsiz bir iş, yüksek düzeyde sperm DNA hasarı riskini iki katına çıkardı.

  Hemoroid olma nedeni

  uzun süre oturarak çalışmanın zararları

  Poponuzun üzerine çok oturmak bazı büyük rahatsızlıklara neden olabilir ve hatta rektumunuzda istenmeyen şişliklere, hemoroitlerine yol açabilir. Bazı uzmanlar hareketsiz yaşam tarzının hemoroid gelişimiyle örtüştüğünü öne sürerken, bazı veriler hareketsiz davranışların bir risk faktörü olmadığını öne sürüyor.

  Diyabet Geliştirme Riski Daha Yüksek Olabilir

  Günün büyük bir bölümünde oturmak vücudunuzu tip 2 diyabet geliştirme riskine sokabilir. Spesifik olarak, daha fazla hareketsizlik süresi, hareketsiz olmayanlara kıyasla bu durumu geliştirme nispi riskinde % 112’lik bir artışla ilişkilendirilmiştir.

  Hamileyseniz, Gebelik Diyabeti Geliştirme Riskiniz Daha Yüksek Olabilir

  Bir çalışmada, günde 2 saatten fazla evde oturan hamile kadınlar, önemli ölçüde artmış gestasyonel diyabet riski ile ilişkilendirildi. Hamilelik sırasında vücudunuzu hareket ettirmek, sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir ve olumsuz duygularla mücadele etmenize yardımcı olabilir.

  Artan Kanser Ölümü Riskiniz Olabilir

  Journal of the American Medical Association’da yayınlanan verilere göre, sadece oturma süresini 30 dakikalık aktiviteyle değiştirmek, daha düşük kanser ölümü riski ile ilişkili görünüyor. Bu durumda, daha az oturmak ve daha fazla hareket etmek, kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesi olabilir.

  ETİKETLER: , , , ,