DOLAR
32,5103
EURO
34,6324
ALTIN
2.496,97
BIST
9.523,87
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Az Bulutlu
19°C
Muğla
19°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Rantçı Belediyecilik…

Aktur tatil sitesi

Rantçı Belediyecilik...

Dün yazdım; “belediye meclisinde görüşülecek önemli bir konu var” diye, lakin görüşülmesine dahi gerek yokmuş.

İkna olmuşlar…

Kim neye ikna olmuş? CHP’li meclis üyeleri konunun önemine değil “EVET” denilmesi gerektiğine ikna olmuşlar.

“Gözü Görene Her Yerde Hazır HIZIR, Gözü Kör Olana Neylesin HIZIR.”

Parti disiplini ve parti kararı önemli, uslu dururlarsa bir yere gelirler, yoksa bulundukları yeri dahi koruyamazlar.

Nedir bu önemli gündem maddesi ;

Aralık Ayı meclis toplantısında konu görüşülmüş ve kabul edilmişken, Ocak Ayı meclis toplantısında tekrar değerlendirilmesine karar verilmişti.

İmar Komisyonu konuyu tekrar değerlendirmiş ve normal bir mevzuymuş gibi, “sakıncası yok evet deyin” demiştir.

Madde ;

“1/1000 ölçekli Türkbükü Doğusu Turizm Merkezi 1. Etap Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planındaki yaklaşık 180 dönümlük alanda, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. maddesine göre uygulama yapılabilmesi için, aynı Kanunun 10. maddesine göre Belediyemizin 5 yıllık imar programına ek olarak konulması ve onaylanması hususunun görüşülmesi.”

Konuya, İYİ Partili Meclis Üyesi Özlem Özdemir direnç göstermiş ve kabul edilmemesi yönünde sakıncaları dile getirmiştir.

Başkaca yapılan açıklamalarda kayda değer bir soru veya direnç olmamış ve 16 CHP ‘li Meclis Üyesi Evet, İYİ Partili Meclis Üyeleri Hayır, Bağımsız, AK Parti ve MHP ‘li meclis üyeleri çekimser oyu kullanmışlardır.

Bu konuda; gerçekten kimseye minnet etmeden karar verenler, İYİ Partili Meclis üyeleridir. Yazım sonuna kadar okuduğunda ne demek istediğim tam olarak netleşecektir.

Gündem maddesi okunduğunda konu tam anlaşılmamaktadır, bu konuyu açalım “evet” mi denmeli “hayır” mı? Yada işin doğrusu nedir?

Baştan beri söylediğim ve çok kez mecliste aynı hatanın yapıldığı bu durumdan ders çıkaran olmayıp, kişisel rantların sağlanmasına vesile olan bu yöntem, kamu yararı yerine mülk sahiplerinin lehine kullanılmış ve çıkar sağlamalarına neden olmuştur.

Kanun açık ,

3194 Saılı İmar Kanunu/Madde 10 – Belediyeler; imar planlarının yürürlüğe girmesinden en geç 3 ay içinde, bu planı tatbik etmek üzere 5 yıllık imar programlarını hazırlarlar.

Kanun demiyor ki; imar planlarını tatbik etmek için bireylerin talebine göre değerlendirme yap, kafana göre takıl uygulama yap. Millet kapında köle olsun.

İmar kanununda, 2019 yılında yapılan değişiklikle 18.madde dediğimiz parselasyon planlarının bu maddeye ve yönetmeliğe göre yapılmasını “zorunlu” hale getirmiştir.

Belediye bu maddeyi resen yapar ve encümen yetkilidir. ( Büyükşehir Belediyeleri olan yerlerde )

Bodrum’da var olan imar planlarının uygulama kararları alınarak bir plan dahilinde bu işlemin yapılması gerekirken, baskın güç taleplerine göre değerlendirmeler yapılarak, belediye ile ilişkisi iyi olan kişi yada kuruluşlara kolaylık sağlanmaktadır.

Soralım Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ;

İmar Kanunu Madde 18 uygulaması için kaç başvuru vardır? Bunlar başvuru sırasına göre yanıtlanmış mıdır?

Her başvuruyu bu kadar hızlı yanıtlıyor musunuz?

Son mecliste alınan kararla ilgili, uygulamayı RESEN mi yapacaksınız, Yoksa hem maliklerin hem de alanın yarısından fazlasının kararıyla mı gerçekleşecek?

Bodrum’da 18.madde uygulaması bekleyen ve halkın yoğun olarak yaşadığı alanlarda bir çok sorun çözülebilecekken, rant amaçlı konuyu meclise getirmenizin anlamı nedir?

Bodrum belediyesi bu uygulamayı resen yaparsa, belediye personeli vasıtasıyla yapacak ve arsa sahiplerinin cebinden bir kuruş çıkmayacaktır.

Yok belediye yapmayacaksa, talep edene maliyeti milyonlarca lirayı bulacaktır.

Şimdi soruyoruz …

Bodrum Belediye Başkanı, Plan ve Proje Müdürü aynı zamanda İmar Müdürü ve İmar komisyonu başkanı bu konuda neden ısrarcılar?

Son 4 yılda yapılan 18.madde uygulamalarına hangi harita mühendisleri imza atmıştır?

Burada talep kimden gelmiştir, yani arsa sahiplerinin birlikte kararı mıdır yoksa tek arsa sahibinin talebi midir?

Tek arsa sahibinin talebini her zaman imar uygulaması kararı alarak süreci kısaltıp yol gösteriyor musunuz, buna örnek var mıdır?

Uygulama belediye tarafından yapılırsa ne kadar sürer, kişi kendisi yaptırırsa ne kadar sürer sorusunun yanıtı verilirse, resen yaptırma kararı alınacağı ve ihale yada doğrudan teminle bu işin kolayca çözüleceğini biliyoruz.

Bu durum başvuru yapana, uzun vadede elde edebileceği bir rantı kısa zamanda kazanmasına ve bazı maliklerin mağduriyetine neden olacağı açıktır.

İYİ Partili Meclis üyelerinin “HAYIR” oyunun ne kadar önemli olduğu ortadadır.

Başkan Aras’ın da bu konularda danışmanı olduğu iddia edilen kişi sizce kimdir?

Bu uygulama Resen yapılırsa konunun takipçisiyim, o zaman yazacağım çok şey olacak.

Vesselam

polat-galle
Yazarın Diğer Yazıları