Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 36°C
Sıcak

  Liberal Kafalarla, “Sol Belediyecilik” Yapılamaz.

  Mustafa Gündoğ
  mustafa@bodrumhaber.com

  Muğla’nın Genel ve Yerel İktidar Temsilcileri bir araya gelmişler. İmar Barışı ve diğer konular masaya yatırılmış.

  “Toplantıya, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin, İyi Parti Milletvekili Metin Ergun, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve ilçe belediye başkanları katıldı. Bodrum ve Köyceğiz belediye başkanları mazeretleri nedeniyle toplantıda yer almadı.”

  Haberi duyan, Muğla’nın sorunlarıyla ilgili çalıştay düzenlendi, sonuç bildirgesi ve eylem planı hazırlanarak, çalışmalara başlanıldı sanır.

  Toplantı yeri: bir lokanta, konu: sabah kahvaltısı, bal, kaymak yerken arada, “Muğla’nın da sorunları varmış” mı denildi acep?

  AKP İl Başkanı Kadem Mete, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün konuşma yapmış kahveler içilirken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve İmar İşleri Daire Başkanı Emin Madran, katılımcılara imar barışı, imar planları ve şehir planlaması konularında sunum yapmış. Sonrada Muğla’nın falına bakmışlar.

  Fal, pek hayra alamet değil…

  Konu imar iken, Osman Gürün araya 65 yaş üstü insanların toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmasını gündeme getirmiş.

  Osman Gürün ;

  ”65 yaş konusunu siyasi polemik yapmadan hep birlikte değerlendirilmesinde fayda olacağını belirten Başkan Gürün “ 65 yaş konusu sosyal devlet açısından tabi ki çok önemli. Her 65 yaş gerçekten ulaşım katkısına ihtiyaç duyacak mali duruma sahip değil.65 yaşta sadece yaş kriteri olduğu için ulaşımda ki arkadaşlarda ücretsiz taşıma sayısı fazla olduğu için haklı olarak serzenişlerde bulunuyor. 65 yaşı dolduran herkes bundan faydalanmalı mı? faydalanmamalı mı önce bunun tartışılması gerekli. Her araca bin lira para ödeniyor. Araçların taşıdığı 65 yaş üstü kişi kadar para verilmeli. Çünkü bu gerçekten çözülmesi gereken bir konu”

  Bu sözleri, sağ partili bir belediye başkanı söylese üzerinde durulmayabilir, ancak kendisini sosyal demokrat olarak tanımlayan bir belediye başkanının bu lafları etmesi abesle iştigaldir.

  Liberal kafalarla, sol belediyecilik yapılamaz…

  Birde “65 yaş konusunu siyasi polemik yapmadan” diyerek ayar vermeye çalışması ise, tam bir yüzsüzlük örneğidir.

  Buyurun Başkan polemik konusu yapalım…

  Kanun açık, toplu taşıma Büyükşehir belediyesi yetkisindedir. Siz bunu; özel taşımacılık yapan kişiler üzerinden yaparsanız, elbet tepenize binecekler ve size bu sözleri söyletecekler.

  Kaldırın özel taşımacılığı ve tüm araçları belediye aracı yaparak, güzergahları iyi ayarlayın, yük gibi gelen 65 yaş üstü insanların mali karşılığı havuzda nasıl eriyecektir görün.

  Toplu taşıma karteli oluşmuş, sizde onların sözcülüğünü yapmaktasınız.

  Yok oranın yolcusu, yok buranın yolcusu, o durakta inilmez, buradan binilmez gibi keyfi taşımacılık planlarıyla bu işler yürümez.

  Siz önce bu insanlara toplu taşıma araçlarında yapılan zulmü bir düzeltin. Sadece 65 yaş üstü insanlara sorun çıkarmalarını bırakın, tebdili kıyafetle binin araçlara dolaşın bakalım, neler neler göreceksiniz.

  Bu işler tereyağının üzerine bal sürüp yerken konuşulmaz…

  Bu toplantının arka planında, kafalarınızda neler geçiyor önce onları ayna karşısında kendinize ifade edin, sonra sorunların çözümüne bakarız.

  Neyse halimiz çıksın falımız.

  Aslında seçmen falınıza baktı, belki siz anlamak istemediniz. Yüzde 49 dan, yüzde 36’ya indirdiniz CHP’nin oylarını, CHP ‘nin oyları diyorum çünkü, siz kendiniz dahi, kendinize oy vermezsiniz.

  Belediye Başkanlığı ağlama duvarı değildir. Sorundan ve çözümden bahsetmez. Sorunu tespit edip, çözümünü gerçekleştirir, başkanlar ve halkın karşısına öyle çıkar. Biz zaten, Muğla yaşayanları olarak, sorunları biliyoruz.

  AKP İl Başkanı Kadem Mete; imar planları olmadığı için halk sorun yaşıyormuş, Muğla Türkiye’de kaçak yapı bakımından birinci sıradaymış.

  Ekmekleriniz kızarmış mı olsun beyler…

  Osman Gürün ;

  Orman yollarına para ödeniyormuş, planlama yaparken 26 yerden görüş alınıyormuş, 65 yaş üstü mali külfet getiriyormuş, Teknelerin atıkları toplanıyormuş.

  El insaf…

  Yerel ve genel iktidar bir araya gelmiş ağlaşıyorlar. Üzüldüm bu halinize, memleketin bir sürü yükünü çekiyorsunuz benim gibiler kıymetinizi bilmiyor.

  Konuya gelelim beyler.

  Kim, nerede, nasıl konuşlanacak, parti içi ayak oyunlarınıza verdiğiniz emeğin binde birini Muğla’ya verseniz, ihya edersiniz.

  Büyük oranda kaçak yapılaşma, halk tarafından değil iktidara yakın müteahhitler tarafından yapılmaktadır, bu yatırımcıların işleri eski yeni, milletvekili, bakan, parti içi üst kademede görev yapanlar tarafından yapılmaktadır.

  Yerel iktidarın bazı milletvekilleri de, bu işlere ucundan köşesinden bulaşmış durumdadır. Önce sorunu yarat, sonra ah vah…

  Yumurtalarınız nasıl olsun beyler…

  Sizlere peygamberlik yetkisi versek, meleklerden şikayetçi olursunuz. Muğla’nın sorunları masaya yatırılmış, masa çözüm masası olacakken, kahvaltı masası olmuş. Siz sohbetle icraatı bir birine karıştırmışsınız.

  Sayın Gürün…

  “Borç ödedik” diyorsunuz, bizim paramızla ödüyorsunuz, “su getirdik” diyorsunuz, bizim paramızla getiriyorsunuz, katı atık, sıvı atık, otobüs terminali artık ne sayarsanız sayın, hepsini bizim paramızla yapıyorsunuz.

  Birde, geçip karşımıza beylik yapıyorsunuz.

  Size hizmet etmeyen herkesi biçerek, başarıya ulaşma şansınız yok.

  O kahvaltı toplantılarından bir şey çıkmaz. İktidara yanaştığınıza göre, vardır bu işin altında bir çapanoğlu. Yok “istenen fotoğrafmış, Muğla’nın milletvekilleri, belediye başkanları uyum içinde.” imiş, geçin bu safsataları.

  Hoşgörü; taviz vermek demektir. Bizim adımıza kimse kimseye taviz vermesin.

  Sayın Kadem Mete, yaklaşık 20 yıldır iktidarsınız, kaçak yapılar yapılırken, imar planlarıyla memleket talan edilirken, neredeydiniz?

  Kaçak yapıları bırakın, sermaye ruhsata başvurmadan işe başlarken, halkın haklı talepleri hep reddedildi, ve bunu yerel iktidarlarla beraber, sizler yaptınız.

  Su fiyatları neden yüksek? Atık su bedeli neden yüzde 45 alınıyor? Katı atık nasıl hesap edildi? Fazla su tüketen neden kat kat fazla para öder? Toplu ulaşım neden pahallı? Hava alanına, neden toplu taşıma aracında yüksek fiyat ödenir? Gibi gibi,

  Aynı şeyler iktidar tarafı içinde geçerli, vergiler, akaryakıt, yakıt, kiralar, elektrik , eğitim, sağlık, barınma, giyim, yiyecek neden gelire göre çok yüksek karşılanmakta? Siz bunların bir hesabını verin önce, sonrasına bakarız.

  Sizler, sorun çözüyoruz dedikçe, bizim cebimizdeki delik büyüyor.

  Peki, yaptığınız kahvaltının parasını kim ödedi?

  Vesselam…


  Bodrum Haber