DOLAR
27,1985
EURO
28,9635
ALTIN
1.680,34
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla
Parçalı Bulutlu
31°C
Muğla
31°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
27°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Mustafa Gündoğ

Doğum yeri Kayseri / Pınarbaşı olan Gündoğ, İlk -Orta ve Lise Eğitimini Ankara'da tamamladı. Ankara Yapı Meslek Lisesi'nin ardından, Anadolu Üniversitesi Ön Lisans İşletme ve sonrasında Yerel Yönetimler Bölümü'nü bitirmiştir. 1987 Yılından beri Bodrum'da yaşamını sürdüren Gündoğ, 1996 Yılında Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Merkez Kurucuları arasında yer almış, 1994 Yılında ticaret yaşamına başlamış ve 1996 Yılında üretim sektörüne geçiş yaparak, Bodrum'da Marka Tescili, Sanayi Sicil Belgesi, TSE Belgesi, Garanti Belgesi, Kapasite Raporları çalışmaları yaparak sektöründe firmasını lider pozisyona taşımıştır. Bodrum Esnaf, Sanatkar ve Sanayiciler Derneği (BESİAD) kurucuları arasında yer alan Gündoğ Bodrum'un ilk, Türkiye'nin ise ilklerinden olan Bodrumhaber.com adlı haber sitesini 2001 yılında kurmuştur. Radyo Gündoğ ve Bodrum Haber Gazetesi'ni kurarak yayıncılık, yayımcılık ve basın sektöründe faaliyetlerde bulunmuştur. Gündoğ, halen Medya İletişim okumakta, yatırım danışmalığının yanı sıra Bodrumhaber.com haber sitesinde yerel yönetim yazıları yazmaktadır. mustafa@bodrumhaber.com

Hukuk Tanısalardı, Cengiz Holding’e Ruhsat Vermezlerdi.

Bodrum Ev Emlak

Hukuk Tanısalardı, Cengiz Holding'e Ruhsat Vermezlerdi.

“Yalıkavak İmar Planlarının İptal edilmesinden sonra verilen Yapı Ruhsatı, Yargı’da!” başlıklı 2 Mart 2023 tarihinde bir haber yaparak; Yalıkavak İmar Planları’nın mahkeme tarafından iptal edilmesine rağmen, “henüz karar bize tebliğ edilmedi” diyerek Bodrum Belediyesi tarafından, alelacele verilen yapı ruhsatlarından sadece bir tanesini konu etmiştik.

Haberde ;

“Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından Gökçebel 594 ada 219 parsel için düzenlenen, 13 Aralık 2022 tarihli  2022/935-1 Yapı Ruhsatının hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek, Muğla 3.İdare Mahkemesinde Yürütmenin Durdurulması için dava açıldı.”

“Muğla 3. İdare Mahkemesi 10 Şubat 2023 tarihinde verdiği ara kararla Bodrum Belediyesi’ne en geç 30 gün içerisinde yanıt verilmek üzere Gökçebel 594 ada 219 nolu parsel için düzenlenen 2022/935-1 nolu  yapı ruhsatının verildiği tarihte, geçerli imar planı olup olmadığı hakkında bilgi istedi.”

“Mahkeme; plan iptali kararı verdikten sonra, kaç yapı ruhsatı verildiği ise merak edilirken, yapı ruhsatlarında İmardan Sorumlu Başkan yardımcısı Hukukçu İlknur Ülküm Seferoğlu’nun ve Şehir Plancısı, aynı zamanda hukuk öğrencisi Onur Demirtaş’ın imzalarının olması dikkat çekici.”

Muğla 3. İdare Mahkemesi 10 Şubat 2023 tarihinde verdiği ara kararla, Bodrum Belediyesi’ne 30 gün süre vererek dava konusu hakkında belge ve bilgiler istiyor.

Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü, Hukukçu İlknur Ülküm Seferoğlu’na bağlı olması, ayrıca İmar Müdürü’nün Şehir Plancısı ve aynı zamanda hukuk öğrencisi Onur Demirtaş olması sebebiyle, hukuk işlerinde daha hassas olunması gerekirken, olmadıkları ve mahkemeye yanıt verme gereği dahi duymadıkları ortaya çıktı.

Aynı mahkeme 13 Nisanda yeni bir karar vererek istediği belge ve bilgilerin 10 gün içerisinde mahkemeye gönderilmesini talep etti.

Davaya Konu olan yapı ruhsatını kendileri imzaladığı için, belge ve bilgilerin mahkemeye verilmeme nedeni ne olabilir ki “işin içinde, bir iş mi var?” diye düşünüyor insan.

Dava konusu, yürütmeyi durdurma olunca; “evrak ne kadar geç giderse yatırımcının o kadar faydasına” diye düşünülmüş olabilir mi dersiniz? Belgeler mahkemeye gidene kadar, inşaatın büyük bir kısmı sonlanmış olur bence.

Bu tür savsaklamaları duydukça insan üzülüyor tabi. En çok adaletsizlikten yakınan parti CHP, Bodrum Belediye Başkanı CHP’den ve dahası Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu CHP’den Meclis üyesi olarak başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

Sormadan edemiyorum tamam anladık zaten halkı dikkate almıyorsunuz ,peki neden mahkemeyi dikkate almadınız? Neye ve kimlere güveniyorsunuz? Bodrum Belediyesi her yerde hukuk mücadelesi verdiğini iddia ederken bu yaptığının hukukla örtüşmediğinin farkında mıdır?

Evet yanıt verin. Geri ödenemez bağışlar mıdır sizleri yavaşlatan, yoksa verdiğiniz geri alınmaz sözleriniz midir?

Diyeceksiniz ki “hukuk tanısalardı, Cennet Koy’da Cengiz Holding’e yapı ruhsatı vermezlerdi.”

Gel gelelim;

İmar Müdür Onur Demirtaş’a. Bu günlerde imar plan yapım işlerini birilerine ihalesiz, doğrudan teminle verilmesinden tutunda, gayri nizami yapı ruhsatı ve ahbap çavuş ilişkisine dayalı iş bitiricilerle iş yaptığı dedikoduları çoğalmaya başladı.

Hukuk bir gün, İmar Üçgenindekilere de lazım olacak.

İçişleri Bakanlığı Müfettişinin yerleştiği ve binlerce inşaatı mühürlettiği bilinmekte. Eğer müfettişin yaptırdığı mühürlemeler doğru ise, yapı kontrol müdürü ne işe yarıyor? Yapı denetim firmalarının olayla ne gibi ilişkisi var?

Konuları tek tek seçimin ardından ele alacağım, seçim öncesi son meclis toplantısında, İmar Müdürü aynı zamanda Plan Proje Müdür’ü olan Onur Demirtaş’ın meclise gelen konular hakkında verdiği bilgilerden başlayacağım.

Unutmadan hani BOTAV’da bir seçim olmuştu, birileri yönetime girmişti, hata ve hatta bazıları aday olduklarını dahi sonradan öğrenmişti ya; işte onlardan hangisinin belediye çözümlü arsa işi olduğunu da sizlerle paylaşacağım.

Belki yeni bir BOTAV Plaza Yaparlar denizde kum….

Vesselam…

Bahçeşehir Koleji