Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum 29°C
Gök Gürültülü

  Mürsel Alban Haklı mı?

  Mustafa Gündoğ
  mustafa@bodrumhaber.com

  Usta Şair Nazım Hikmet dizlerinde diyor ki;

  “Ben yanmasam, Sen yanmasan, Biz yanmasak, Nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..?”  Karanlıkların aydınlığa çıkması için illaki birilerinin yanması mı gerekiyor?

  Bu sözleri gazetecilik diline uyarlarsak,

  Ben yazmasam, sen yazmasan, biz yazmasak, siz okumazsanız nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. Yazalım çıksın karanlık aydınlığa?

  CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban Bodrum’da bir dizi incelemelerde bulundu. Hangi siyasi partiden olursa olsun, Bodrum’un önemsenmesi ve olumsuzluklar varsa giderilmesi için çaba sarf edilmesi memnunluk verici.

  Sayın Vekil Mürsel Alban’ın duyarlılığını önemsedim ve ne yaptığıyla ilgili çok bilgim olmasa da, basına yaptığı açıklama bazı yayın organlarında haber oldu. Yazılı medyada çıkan açıklamasını okuyunca bunları dememiştir dedim, yani dememeliydi. Haberin videosunu izleyince gördüm ki dememesi gerekeni, demiş.

  Bakın şimdi Sayın Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy ‘u nasıl köşeye sıkıştırmış.

  “Muğla’yı, Torba’yı, burada yer alan halkın yolunu Sayın Bakan ve onun şirketlerinden korumaya çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı, Muğla’yı, Torba’ yı, kamuya ait alanları yağmalamayı, talan etmeyi, kendi şirketine peşkeş çekmeyi bırak. Buraları sana yağmalatmayacağız, talan ettirmeyeceğiz”

  “Sınır tanımaz ve sorumsuz bir biçimde halka ait plajların, yolların halka kapatılması,  AKP’nin yağma ve talan düzenine turizmde kara bir örnek teşkil ediyor. Devleti şirket olarak gören zihniyet denizi bile parsellemiş durumdadır. Bu duruma asla geçit vermeyeceğiz”

  Yaptığı açıklamanın altına imza atmamak olası dahi değil. Kutluyorum Sayın Mürsel Alban’ı. Yağmayı önleyici her türlü davranışında, birey olarak yanında olmak isterim.

  Lakin, Uğur Mumcu’nun dediği gibi “Bilgi Sahibi Olmadan, Fikir Sahibi Olmak” pek yakışmamış vekilimize.

  Konu; Torba Voyage Otel’in sahil yolu işgali ve kıyı tecavüzü. Az ötede, CHP’li Meclis Üyesi aynı zamanda İmar Komisyonu Başkanı, yanlış anlaşılmasın Bodrum’un ve Muğla’nın İmar komisyonu Başkanı Dursun Göktepe’nin iş yeri bulunmakta. Açıklama yaparken keşke onu da yanına alsaydı yada bilgi alsaydı, fikrini sorsaydı.

  Sayın Mürsel Alban…

  Madem Sayın Bakan yolu kapattı ve kendi şirketine peşkeş çekti, bunları yaparken CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın eli armut mu topluyordu sizce? Veya; Başkan Aras bir işinizi çözmedi de kamuoyu önünde köşeye mi sıkıştırmaya çalışıyorsunuz Sayın Vekil?

  Toplumu yanıltmak size nasıl bir fayda sağlayacak…

  Haber yaptık. “Bakan Ersoy, otelinde tadilat yapıyor; yapı ruhsatı var mı, imar planlarına uygun mudur?” dedik kimseden ses çıkmadı.

  Sizde açıklama yaparken, sahil yolundan bahsettiniz, arkadan görünen inşaatlara bir çift laf etmediniz. Nedenini bilmek isteriz.

  “Sahil yolu işgal altında.” diyorsunuz ancak, orada resmi olarak sahil yolu bulunmamaktadır. Keşke konuyu inceleyip önce bilgi, sonra fikir sahibi olsaydınız. Kıyı Kenar Çizgisi dahi özel mülkiyetin içinden geçmektedir. Yani yol olarak gösterdiğiniz yer deniz veya denizin etki alanında olan bir yer, kısaca yol değil.

  Sorsaydınız söylerdik lakin belediye bu işin neresindedir, isterseniz bu konuya siz yanıt verin.

  Anlaşılan o ki dersinizi çalışmamışsınız, basit olaylarda dahi doğruya ulaşamıyorsanız inandırıcılığınızı kaybedersiniz. Yada kendinizi gündem yaptırarak, CHP Genel Merkezine yakında yapılacak kurultay için gönderme yapıyorsanız söyleyin, onu da bilelim.

  TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi iken, doğruya ulaşamayanlar daha üst görevlerde nasıl muktedir olacaklar, bilemiyorum. Bugün halkı yanıltanlar, yarın gözlerimizin içine nasıl bakacaklar?

  Koca vekil yanlış söyleyecek değil ya..

  Bekliyoruz Sayın Başkan Aras’tan bir açıklama, vekilin söylediği doğruysa yolu açsın, bu işler garibanların binalarını yıkmaya benzemez.

  Sayın Vekil doğru mu söylüyor Sayın Aras, yoksa biz yanlış mı biliyoruz.

  Yanlış anlaşılmasın Voyage Otel’de bulunan tüm yapılar, ruhsatına göre incelenesin ve gerçek ortaya çıksın. Ne Mürsel Alban’ı eleştirerek bir yere varmaya çalışıyorum, nede Bakan’ı aklamaya çalışıyorum.

  Sorduk Belediye yanıt vermedi, bir kez daha soralım. Bakan Ersoy’a ait Otel, İmar Kanuna uygun mudur? Son yapılan tadilat için ruhsat alınmış mıdır? Kanunlara uygun değilse, gereği yapılacak mıdır?

  Bakalım belediyenin kiracısı mı haklı, yoksa Milletvekili Mürsel Alban mı?

  Bodrum Haber